İngiliz Cocker Spaniel

ingiliz-cocker-spanielİngiliz Cocker Spaniel köpeklerinin tarihi geçmişi 1300’lü yıllara kadar uzanıyor. Çeşitli resim tasvirlerinde bu köpekleri görmekteyiz. Bu köpekler, iyi huylarından dolayı daha çok aile köpeği ve av köpeği olarak karşımıza çıkıyor. Dayanıklı yapıları, mutlu ve sevgi dolu karakterleri yanında sinirlendirilmekten pek hoşlanmazlar. Yabancılık çekmedikleri gibi yabancılara karşı da sıcakkanlı bir tavır sergilerler. Kendilerine verilen komutları eksiksiz yerine getirirler ve sahipleri için mükemmel bir arkadaştırlar. Eğitimlerine özen gösterilirse diğer köpeklerle, kedilerle bile, yakın arkadaş olmaya meyillidirler. Genlerinde av köpeği olmak olduğu için son derece hareketlidirler.

İngiliz Cocker Spaniel Hakkında

Bu cins köpekler sahiplerine büyük sadakat gösterirler. Fakat sahiplerinin sevgilerini kimseyle, diğer aile bireyleriyle dahi paylaşmak istemezler. Uzun süre yalnız bırakılmaya gelmez, sıkıntıdan koşturmaya ve havlamaya başlarlar. Bu yönleriyle apartman dairelerinde komşulara büyük rahatsızlık verebilirler.

İngiliz Cocker Spaniel köpek cinsi, uzun burnu, kocaman kulakları ve uzun tüyleriyle dikkat çekerler. Süs köpekleri arasında da gösterilirler. Fakat onlardan avcılıkları ile ayrılırlar. Tüm dünyada avcıların vazgeçilmezleri arasında bulunurlar.

Bu köpeklerin tüyleri çok farklı renklerde olabiliyor. Koyu siyah, koyu gri, beyaz ya da kırmızı olabiliyor. Kimi zaman farklı renkler aynı anda da bulunabiliyor. Uzun kulakları güzel bir görüntü oluştursa da birçok hastalığında sebebidir. Sık sık hastalığa maruz kalabilirler.

Yaşam Alanı

ingiliz-cocker-spanielİngiliz Cocker Spaniel köpek türü, av köpeği olmasından da anlaşılacağı gibi son derece hareketlidir. Bu yüzden yaşam alanlarının geniş olması gerekir. Daha önceleri arazi şartlarında ve geniş meralarda yetiştirilirlerdi. Fakat yeterli egzersiz imkânı tanınırsa apartmanlarda dahi kolayca yaşayabilirler. Günümüz şartlarında en ideal yaşam alanı orta büyüklükte çevresi çitlerle çevrili bir bahçe olabilir. Günlük yürüyüşlerinin yaptırılması onların sağlıklı kalmaları için önemlidir. Günde ortalama üç sefer yürüyüşe çıkarılmaları onlar adına faydalıdır. Eğer mümkünse kırsal bir alana götürüp keyfince koşup zıplamasına imkan vermek en idealidir. Pek çoğu yüzmekten büyük keyif alır. Bir havuzunuz varsa İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeğiniz için havuzda yüzmek en büyük eğlencelerden birisi olabilir.

Coğrafi Yayılışı

İngiliz Cocker Spaniel cinsinin İngilizler tarafından atıldığı sabit kaynaklarca biliniyor. Daha sonra farklı ülkelere yayılmış olan bu tür, özellikle Ruslar ve İspanyollar tarafından büyük ilgi görmüştür. Sahibine bağlılığı, estetik görünümü, uzun yürüyüşlere dayanıklılığı, spor eğitimi için ideal oluşu, eğitilmeye son derece müsait oluşu ve bir apartmanda, bir özel evde yaşayabilir olması bu cinse olan rağbeti arttırmıştır. Avcılığın yaygın olduğu coğrafyalarda avcıların en çok tercih ettiği köpek cinsidir. Bu yüzden çok geniş bir coğrafyaya yayılmış, ülkemizde de büyük ilgi görmüştür.

İngiliz Cocker Spaniel Beslenmesi

İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeklerin beslenmesi için en ideal besin mamalardır. Bu köpekler orta boy ırkta köpekler arasında yer aldıkları için çok fazla kilo almamaları gerekir. Zaten çok haraketli bir yapıları vardır. Bu yüzden enerji verici diyet programları dahilinde beslenmelidirler. Ev yemeklerini tercih edebilirler. Fakat bu, onlar için çok da isabetli bir tercih değildir. Ev yemekleriyle beslendikleri taktirde dışkıları daha ağır kokacak ve sağlık problemleri ortaya çıkabilecektir. Bu yüzden enerji seviyesi, özellikle A vitamini yönünden zengin kuru mamalar tercih edilmelidir.

Üremesi ve Hamileliği

ingiliz-cocker-spanielİngiliz Cocker Spaniel cinsi köpekler hızlı üremeye oldukça müsaittirler. Çiftleşmeleri için en uygun dönem 2 yaşını tamamlamış olmalarıdır. Bu sayede dişi köpek fiziki gelişimini tamamlamış olur ve sağlıklı bir hamilelik süreci atlatabilir. Hamilelik süresi 56-70 gün arasındadır. Hamile oldukları, çiftleşmeden 40 gün sonra belli olmaya başlar. 30. Günden itibaren de ultrasonda hamile olup olmadıkları kontrol edilebilir. Doğum sancıları yaklaşık 12-18 saat sürer ve doğum sancıları başladığında mama yemeyi keser, etrafındakilere yüz vermez. Doğum esnasında sahibinin yanında olmasından destek alır.

İngiliz Cocker Spaniel cinsi köpeğiniz doğum yaptığında 1 lt kadar ılık süt ikram edebilirsiniz. Bu, onun kendini toparlamasına yardımcı olur. Tek seferde genel olarak 6-8 yavru dünyaya getiriler. Hamilelik süresince ve doğumdan sonra bir süre özel üretilmiş mamalar tercih edilebilir. Bu sayede daha sağlıklı bir hamilelik süreci atlatabileceği gibi doğumu da daha rahat sonlandırabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir