İrlanda Teriyeri

irlanda-teriyeriİrlanda teriyeri 1875 tarihine doğru geliştirilmiş olan İrlanda köpek ırkıdır. Kökenleri 2000 yıl öncesine dayanır. 1800’lü yıllarda İngiltere’de oldukça popüler hale gelmiştir. Açık kahverengi, kızıl kahverengi renklerinde olabilmektedir. Yere yüksekliği 46 cm, ağırlığı ise 12 kg’dır. Öne düşük kulaklara sahiptir. İnce uzun başlıdır. Bilimsel adı ise Canis Lupus Familiaris’dir. Ortalama 13-15 yıl yaşamaktadır. Koruyucu, hayat dolu, baskın, eğitilebilir mizaçları vardır. Tarih boyunca kemirgen hayvanlara karşı savunma olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise iyi bir ev ve bekçi köpeğidir. Sık, kısa tüylü ve sakallara sahip olan türün kulakları V şeklindedir. Güçlü koruma içgüdüsüne sahiptir. Sadık ve eğlencelidir ancak zaman zaman inatçılık yapabilirler.

İrlanda Teriyeri Yaşam Alanı

İrlanda teriyeri İrlanda’da yetiştirilen ırklardan biridir. Halka açık yerlerde dikkat edilmesi gerekmektedir. Köpeklere karşı saldırgan olabilmektedir ve koruma içgüdüsüne sahiptir. Sosyalleştirilmesi gereken bir türdür. Tasma ile dolaştırılması gerekebilir. Eğitilebilir ve kent hayatına uyum sağlayabilir. Her türlü iklimde yaşam sürmesi mümkündür. Arkadaşlık eden köpek ırkıdır. Geniş kapalı avluya sahip evlerde ideal olarak bakılabilmektedir. Genellikle ev köpeği olarak yetiştirilmektedir. Düzenli ve bol egzersize ihtiyacı olur. Egzersiz imkanı bulunan apartmanlarda da rahatlıkla yaşabilmektedir. Kavga etmemesi için kontrol edilmelidir. Yeterince hareket ettiğinde uslu tavır sergiler.

Bakım, Beslenme ve Üremesi

İrlanda teriyeri bakımı oldukça kolay bir köpektir. Su faresi ve su samuru avını başarıyla yaparlar. Fazla tüy dökmez. Banyo yaptırabilir ve fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Köpeğin beslenmesi yaşına göre yeterli miktarda mineral içermelidir. Köpeklere yan ürünler ve et ürünleri verilebilir. Sosis ve yarı mamuller önerilmez. Haşlanmış deniz balıkları tüketmektedirler. Cesaretlendirici olarak çörek ve şekerleme önerilmemektedir. Kuru yem seçimlerinde alerjik reaksiyonlara dikkat edilmelidir. Besin kalıntılarına rejime alıştırmak için dikkat edilmelidir. Yetişkin köpeklerin günde 2 kez sabah ve akşam olmak üzere beslenmesi yapılmalıdır. Kas hastalıkları, alerji gibi durumlara dikkat etmek gerekir. İlk çiftleşmeden itibaren 56 ile 72 gün arasında doğum gerçekleşir. Çok erken ya da çok geç doğum ölümlere neden olabilir. Veterinerden yardım almanız tavsiye edilir.

İrlanda Teriyeri Karakteri

İrlanda teriyeri fevri yapıya sahip olsa da sahibine oldukça sadıktır. Zekidirler ve eğitimleri kolaydır. Bazen inatçılık yapmaları mümkündür. Oyun severler ve çocuklarla iyi arkadaş olurlar. Küçükken insanlara alışık büyümezlerse saldırgan bir yapıda olurlar. Sosyalleştirilmesi önem taşır. Tasma ile dolaştırılması önerilir. Çünkü koşmak, kovalamak gibi zevkleri vardır. Cesur ve duyguludur. Eğitilmeye müsait olan teriyer kent hayatına kolayca uyum sağlamaktadır. Savaş dönemlerinde mesaj taşıyıcı olarak kullanılan köpekler insanlara arkadaşlık etmektedirler. Hızlı öğrenip, akıllı hareket ederler. Hareket hastalığına yakalanmamıştır. Erken yaşta sosyalleştirilmesi gerekir. İnsanlara karşı sevgi dolu olabilir ama köpeklere karşı saldırgan olabilmektedir. Diğer ev hayvanları ile bırakılmamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir