İspanyol Cocker Spaniel

ispanyol-cocker-spaniel14. asrın başlarında İngiltere’ye getirilen Spaniel cinsi köpeklerden biri olan İspanyol Cocker spaniel köpekleri, genellikle av köpeği olarak da kullanılmaktadır. Aynı zamanda sahiplerine çok bağlı olan köpekler olduğu için ev köpeği ve bahçeli evlerde aile tarafından beslenen köpekler arasında da yer almaya başlamıştır.

Yıllar boyunca 7 farklı ırka ayrılan Spaniel köpekler, 14. asırda İngiltere’ye getirilen cins üzerinden üretilmiştir. Ancak Cocker ve Springer türleri ta ki 1890’lı yıllara kadar boyutları farklı olmak üzere birlikte üretilmiştir. 1940 yıllarında Amerika ve Kanada’da bulunan köpek kulüpleri bu ismi Cocker türündeki kuşun avlanması için üretildiğinden dolayı vermiştir.

Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

ispanyol-cocker-spanielAslen avcılık yeteneğine de sahip olan bu tür geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyar. Enerjik olduğu için her gün yeterince egzersiz yapabileceği ve oyun oynayabileceği bir geniş alan gereklidir. Eğer her gün düzenli bir şekilde egzersiz için dışarıya çıkarılırsa, apartmanda da yaşayabilir. Ama en azından orta boyutlarda dahi olsa bahçesi olan bir evde yetiştirilmesi daha doğru olacaktır. Hava koşullarına uyumlu ancak çok fazla sıcak havaları pek de sevmeyen bir köpek türüdür.

İspanyol Cocker Spaniel Köpeğinin Beslenmesi

ispanyol-cocker-spaniel-uremeÇocuklarla çok iyi anlaşan, dayanıklı, hareketli, mutlu ve sevecen bir köpek olan İspanyol Cocker spaniel türü dışa dönük bir yapıya sahiptir. Dişileri bazen daha dominant olabilir ve erkekleri dost canlısı olmakla birlikte bebeklik ve yetişkinlik beslenme düzenlerine veteriner kontrolünde devam edilmesi gereklidir.

Tüylerinin birbirine dolaşmaması için sık sık tarakla düzenli taranması, fazla tüylerin kırpılması ve her yıl 2-3 defa profesyonel bakıma alınması doğru olacaktır. Çocuklarla çok iyi anlaştığı için bir ev köpeği olarak beslenmesi mümkün olmakla birlikte diğer hayvanlar ile de rahatlıkla anlaşabilir.

İspanyol Cocker Spaniel Nasıl Ürer?

Aynı tür içerisinde yer alan köpekler doğru bir şekilde üremeye alınabilir. Ancak kızıl renk olarak bilinen türlerinde “Rage Sendromu” denilen bir kişilik problemi yani aniden sinirlenme ortaya çıkabileceği için 2 yaşına kadar bu durum belirginleşmedikçe üretiminden uzak durulmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir