İspermeçet Balinası

İspermeçet balinası tüm okyanuslarda yaygın olan bir balina türüdür ve zamanının çoğunu kıyı şeridinden uzakta açık sularda geçirir.

İspermeçet Balinalarının Yaşam alanları

İspermeçet Balinaları Kuzey ve Güney yarım kürede yer alan tüm okyanuslarda yaşamaktadırlar. Erkek balinaların ekvatordan kutup bölgelerine kadar yaşam alanı varken, dişi ve genç balinalar genellikle kuzey bölgelere göç edip orada yaşam alanı oluşturmuşlardır.

İspermeçet Balinası Özellikleri Nelerdir ?

ispermecet-balinasiİspermeçet balinası erkekleri 20 metre boyunda 45-70 ton ağırlığında, dişileri ise 10-12 metre uzunluğunda 15-20 ton ağırlığındadır. Vücut renkleri gri, mavimsi siyahi olarak değişir ve karın kısımları beyazımsıdır.

İspermeçet balinalarının her birinin vücut uzunluğunun yaklaşık üçte birini oluşturan kare şeklinde bir kafa yapıları vardır. Büyük kafalarının olmasına rağmen fark edilmeyen oldukça küçük gözleri vardır. Ayrıca vücutlarında gömülü sırt yüzgeçleri, kırışıklık gövdelerinin iki tarafında göğüs yüzgeçleri vardır. Kuyruklarında yer alan yüzgeçleri ise 4,6 metre genişliğindedir. Diğer türlerden ayıran en önemli özellikleri ise alt çenesinde 52 koni şeklinde dişlerinin olmasıdır ve bu dişlerin her biri bir kilo ağırlığındadır. Bunlara rağmen alt çeneleri dar ve uzun bir yapıdadır. Üst çenelerinde ise dişleri yoktur.

İspermeçet balinalarının beyinleri yaşayan memeliler arasında en büyüğüdür. Alınlarının solunda darbeleri öne ve açılı yansıtmak için bir hava delikleri vardır ve bu delikler burun delikleri gibi davranmakta ve ciğerlerine nefes almalarını sağlamaktadır.

İspermeçet balinaları seri halinde yoğun tıklamalar, sesler üretirler. Bu sesleri iletişim veya yankı için kullanırlar. İşitme duyuları gelişmiş olup aksine görme yetileri gelişmemiştir.

İspermeçet balinaları en derin deniz memelileri arasında yer almaktadır. Erkek balinalar 1300 metre dişi balinalar ise 1000 metre ye kadar dalış yapabilmekte ve su altında bir saat kadar kalabilmektedirler.

Üreme dönemleri olmadıklarında ise erkek ispermeçet balinaları kendi başlarına yaşarlar. Dişi balinalar ise; yavruları ve dişi başka balinalar ile 20 üyeye kadar toplu halde yaşayabilirler. Erkek balinalar 4 yaşından itibaren gruptan ayrılıp kendi grubunu oluşturabilir.

Bir ispermeçet balinasının normal seyir hızı 3-9 mil arasındadır. Hızlandıklarında ise bu hız 22-28 mil/saat yüzebilir ve hızları yaklaşık bir saat koruyabilirler.

İspermeçet Balinalarında Beslenme

ispermecet-balinasiİspermeçet balinalarının besin kaynaklarının %80’ni kalamar oluştururken geri kalan %20 ‘sini ise ahtapot, balık, karides, yengeç ve hatta diplerde yaşayan küçük köpek balinaları oluşturmaktadır.

Balinalar genellikle ağırlıklarının 3 ile 3,5 katı besin yani günde 900 kilogram yemek yiyebilmektedirler. Avlarını bulmak için suyun derinlerine dalarlar ve su altında uzun süre kalabilirler. Uzun süren dalışlar esnasında nefes almak ve toparlanmak için su yüzeyine çıkıp bir müddet toparlanıp tekrar dalış yaparlar. Bu tür zamanlarının çoğunu avlanmak için harcarlar ve ancak öğleden sonraları sosyal davranışlar sergilerler. Bu sosyal davranışlar birbirlerine sürtünmek ve çağrı yapmak yani ses çıkarmaktır.

İspermeçet Balinası Nasıl Ürer ?

İspermeçet balinalarında harem şeklinde gruplar oluşturulmuştur. Erkek balinalar 10-40 yetişkin dişi ve yavruları ile birlikte olduğu bir grup oluştururlar. Bu gruplar genellikle üreme sezonlarında oluşur ve erkek balinalar bu dönem de diğer erkek balinaları ısırıp kırarak haremlerinin kontrolünü kazanmak için savaşırlar. Dişi balinalar ise bu süreçte yaşlı erkek balinalardan uzak durarak erkeklere yardımcı olurlar.

Dişi balinalar çiftleşme olgunluğuna 9 yaşında, 8,5 metreye ulaştıklarında, erkekler ise 13 yaşında, 11,9 metre olduklarında ulaşırlar. Bu sınırlara ulaşmadan çiftleşemezler. Genellikle nisan ayından sonra çiftleşmeleri aktif hale gelen balinalar 14-16 aylık gebelik süreci geçirirler. Dişi balinalar yaklaşık 40 yaşına gelene kadar her 4 ile 20 yılda bir çiftleşirler. Dişi balinalar yavrularını 2 yıl boyunca emzirirler ve hem uzun süre yavrularına bakıcılık yaparlar.

İspermeçet balinaları yaşam süreleri yaklaşık 70 yıllık bir ömre sahiptirler.


İspermeçet Balinası” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir