Jackson Bukalemunu

Jackson bukalemunu farklı görüntüleriyle evcilleştirilebilen bukalemunlar arasında kendilerıne yer bulmuşlardır. Afrika kıtasına özgü bir sürüngendirler. Genellikle Kenya, Uganda ve Tanzanya bölgesinde yaşarlar. Jackson bukalemunlarının bilinen 3 türü vardır. Fakat günümüzde sadece bir tür görülmektedir. Yetişkin olduklarında boyları 25-30 cm arasındadır. Diğer bukalemun türlerinden farklı olarak daha gösterişsiz renkleri ve boyutları vardır. Jackson bukalemunlarının cinsiyet ayrımını yapmak oldukça kolaydır. Erkeklerin kafasında 3 adet boynuz bulunmaktadır. Dişi bukalemunlarda boynuz genellikle yoktur. Erkek bukalemunlar boynuzlarını hem savaşmak için hem de dişi olanları kendilerine çekmek için kullanırlar. Jackson bukalemunlarının rengi genel olarak yeşildir. Fakat dişi bukalemunlar kahverengi ve siyah renklere de bürünebilirler.

Jackson Bukalemunu Yaşam Alanları

Dağ türü bukalemun oldukları için diğer bukalemunlar gibi ısıya ve neme ihtiyaçları farklıdır. Jackson Bukalemunları da bütün bukalemunlar gibi ağaçlarda yaşar ve avlanırlar. Yaşam sürelerinin diğer bukalemunlara göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Jackson Bukalemunu Beslenme

Jackson Bukalemunları da etçil bukalemunlardandır. Ağaç dallarında canlı sinekleri, kurtları dilleri ile avlarlar. Avladıkları besinler kafalarından büyük olmaz ve dilleri sayesinde avlarını rahatlıkla avlayabilirler.

Jackson Bukalemunu Üreme

Jackson Bukalemunları 9 aylık olduktan sonra üremeye başlarlar. Türlerinden farklı olarak Jackson Bukalemunları yumurtlayarak değil doğurarak yavrularını dünyaya getirirler. Bir kere çiftleşen bukalemun aylarca sperm içinde tutabilir ve yavru dünyaya getirebilir. Gebelik süreci 6 ile 9 ay arasında değişir ve yaklaşık 6 ile 30 yavru doğururlar. Bebekler ağaç dallarında veya yapraklarda doğarlar.

Hobi Bahçesinde Jackson Bukalemunu

Jackson bukalemunu gerekli koşullar saplanırsa terraryum bahçesinde bakılabilir. Terraryumun geniş olmasından çok yüksek yapıda olması daha iyidir. Çünkü Jackson Bukalemunları tırmanmaktan hoşlanırlar. Gerekli ısı ve nemi sağladıktan sonra kolaylıkla evde bakılabilirler. Diğer türlere göre daha evcillerdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir