Kangal Köpeği

Köpekler insanların evcilleştirdiği hayvanların arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle bazı köpek türleri sahip olduğu yetenekler sayesinde insanların çok fazla ihtiyacını karşılamıştır. Ülkemize has olan ve oldukça yararlı olarak görülen köpek türlerinden bir tanesi Kangal köpeği olarak bilinmektedir. Dünya genelinde çoban köpeği yeteneğine sahip olan ender ırklardandır. Yetenekleri, güçlü yapısı ve oldukça faydalı olması ile bilinen bu tür ile ilgili olarak merak edilen çok fazla nokta bulunmaktadır.

Kangal Köpeğinin Geçmişi

kangal-kopegi-sivas-kangaliKangal köpeği kökeni için çok fazla bilgi yoktur. Yüzyıllardır ülkemizde çoban ve bekçi köpeği olarak tercih edilen bir köpek ırkı olarak bilinir. Geçmişinde Orta Asya alanlarından ülkemiz sınırlarına gelmiş olduğu düşünülmektedir. Özellikle Babil ve Asur Krallıkları döneminden Türkiye sınırlarına ulaştığı ve on yedinci yüzyıldan beri de bu topraklarda olduğu değerlendirilmektedir. Ülkemiz tarihi ile ilgili olarak önemli bilgiler veren Evliya Çelebi bu köpek ırkının ne kadar önemli işler yaptığını anlatmıştır. Aslana benzer bir yapısı olduğu ve güçlü bir köpek türü olduğundan bahseden Evliya Çelebi Kangal köpeği için tam bir çoban köpeği tabirini kullanmıştır. Sivas ve çevresinde yoğun şekilde yetiştirilmiş olan bir tür olsa da günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumdadır. Her alanda yetiştirilip büyütülse de saf kan olarak Sivas’ta özel çiftliklerde yetiştirilir.

Kangal Köpeğinin Karakteristik Özellikleri

kangal-kopegi-sivas-kangaliKangal köpeği çoban ve bekçi köpeği olarak dünyanın en yetenekli köpek cinsleri arasında yer alır. Oldukça cesur, güçlü ve hareketli bir yapıya sahiptir. Özellikle kurtlara ve diğer vahşi hayvanlara karşı sürüyü korumak için canını verebilecek kadar cesur ve korkusuzdur. Bu güçlü ve korkusuz yapısını kötü niyetli olanlara ve vahşi hayvanlara karşı görmek mümkündür. Zararsız olan hayvanlara, çocuklara ve kadınlara karşı oldukça uysaldır. Sahibine bağlılığı diğer ırklara göre daha ileri seviyededir. Yavru olduğu dönemden itibaren yetiştiren kişilere karşı oldukça sadıktır. Öğrenme ve eğitilme yeteneği güçlü olan Kangal köpeği öğretilen şeyleri unutmadan görev olarak yerine getirir. Sürü yönetimi ve koruması da bunun başında gelmektedir. Genlerinden gelen ve yüzyıllardır görev olarak yaptığı sürü koruma işi doğal bir yetenek ve içgüdü olarak görülmektedir. Kendi bünyesindeki bir özellik olarak başka ırklar ile çiftleşmediği için safkan olarak kalabilmiştir.

Dış görüntü olarak benzer köpek ırklarından ayrılan Kangal köpeği ile ilgili en belirleyici özellik kıvrımlı kuyruklarıdır. Çene yapısı oldukça kuvvetlidir. Güçlü çenesi ile kurtları boğabilen tek köpek türü olduğu ile ilgili kanıtlanmamış ta olsa bilgiler bulunmaktadır. Bu özelliği ile Afrika ülkelerinde bile çoban köpeği olarak kullanılmasını sağlamıştır. Ağız ve burun çevresi kısa, dudakları sarkık, göz ve kulak çevresi ve burnu siyah renk tüyler ile kaplıdır. Genel olarak rengi ise kirli beyaz ve açık kahverengi aralığındadır. Kaslı ve yüksek bir vücuda sahiptir. Özellikle ön ayakları ve göğüs bölgesi oldukça kaslı ve güçlüdür.

Kangal Köpeğinin Ağırlığı ve Büyüklüğü

Kangal köpeği ağırlık olarak erkeklerde 50 ila 60, dişilerde ise 40 ila 50 kilo arasında değişiklik göstermektedir. Yüksek beden yapısı ile ağırlığı bir araya geldiğinde güçlü bir köpek olarak karşımıza çıkıyor. Boy olarak 70 ila 80 santim aralığında görülmektedir. Erkekler yine dişilere göre daha yüksek ve güçlüdür. Normal seyrinde bir sağlık sürdüğünde on iki yıla kadar yaşadıkları bilinmektedir.

Kangal Köpeğinin Yetiştirilmesi ve Bakımı

kangal-kopegi-sivas-kangaliKangal köpeği büyük yapısı nedeni ile açık veya geniş alanlarda yetiştirilmelidir. Bir kısmı kapalı olan ya da kulübe bulunan bahçelerde veya barınaklarda sorunsuz şekilde büyütülebilir. Uzun olan tüyleri nedeni ile haftalık olarak taranması güzel bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Bununla birlikte tarama işlemi sayesinde parazitlerden ve yaralardan korunmuş olur. Kangal köpeği temizliğinde çok fazla yıkama işlemi tavsiye edilmez. Derisinin içerisinde bulunan yağ bezlerinin kurumasına neden olabilmesi sebebi ile yıkama işlemi sık şekilde yapılmamalı sadece ihtiyaç olduğu zaman tercih edilmelidir. Yemlerinin ve suyunun konulduğu kapların kapalı alanlarda olması tavsiye edilir. Bu kapların belli aralıklar ile yıkanması ve temizlenmesi sağlıkları açısından istenen sonucu verecektir. Köpeklerin büyük çoğunluğu tasma veya zincirle bağlanmaktadır. Bunlar için çok sıkı olmayacak şekilde ve zarar vermeyecek malzemelerden ürünler tercih edilmelidir.

Kangal Köpeğinin Beslenmesi

 Kangal köpeği için beslenme açısından dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak beslenme noktasında sahiplerine sorun çıkartmayacak türler olarak bilinir. Ancak dönemler itibariyle bazı hususlara dikkat ederek daha sağlıklı ve uzun bir hayat sürmesini sağlayabilirsiniz. Doğumdan sonra yavrular iki ay kadar anne sütü emerler. Sonrasında dişleri yavaş yavaş gelişmeye başladığı için sulu yiyecek ve süt ile beslenebilir. Et verilmek tercih edilecek ise yavrular için iyi şekilde pişirilmiş olan etlerin suyu ile birlikte verilmesi daha doğru olacaktır. Bir yaşına kadar yavrular için günde iki defa, sonrasında ise günde bir defa yiyecek vermek yeterlidir.

Kangal köpeği yaklaşık olarak on sekizinci aydan sonra yetişkin olarak tanımlanır. Beslenme olarak bu aydan sonra normal standarda geçilmesi doğru olur. Büyük ve kaslı bir bedene sahip olduğu bu tarih itibariyle günlük olarak neredeyse iki kilo yiyecek tüketecektir. Bu yiyeceklerin tamamen et ya da sebze olması tavsiye edilmez. İki kiloluk yiyeceğin eşit şekilde et, sebze ve su şeklinde bölünmesi daha doğru olur. Özellikle çoban köpeği olarak çalışan köpeklerin yiyeceklerinin görevlerinin bitirilmesi ile verilmesi tavsiye edilir. Akşama doğru bir saat aralığı bu yiyecek vermek için idealdir. Yal olarak bilinen su ve arpadan oluşan karışım etle birlikte verilebilir. Ayrıca çene yapısı ve dişleri güçlendirmek için kemikte verilebilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir