Kaniş

Oldukça eğlenceli ve neşeli bir köpek türü olan kanişler yüksek zekaları ile diğer türlerden ayrılan bir köpektir. Eski bir kökeni olan kaniş ilk zamanlar ev için kullanılmıştır. Yüksek koku alma yeteneği ve eğitime olan açıklığı ile av konusunda vazgeçilmez bir hayvan olmasını sağlamıştır. Sonrasında süs köpeği veya sirk köpeği durumuna gelse de yeteneklerini hala korumakta olan sıcak kanlı bir aile köpeğidir. Oldukça hareketli olan ve sürekli yürüyüş ile açık alanları isteyen bir köpek türü olarak ev ve apartman yaşamı eğitimleri ile sağlanabilmektedir.

Kaniş Kökeni ve Coğrafi Yaşam Bölgesi

kanis-kopekİlk olarak 400 yıl kadar önce Avrupa’da görülen kaniş tahmini olarak Fransa’da üretilmiştir. Av konusunda kullanılması için üretilen köpeğin yetenekleri sayesinde kısa sürede bu konuda geliştiği ve yaygınlaştığı düşünülmektedir. Üç farklı türü bulunan kanişlerin Standart, minyatür ve oyuncak denilen farklı boyutlara göre türleri bulunmaktadır. Kökeni olan Avrupa’daki iklime uyumlu olan kanişler dünyanın birçok bölgesinde yaşamaktadır. Ancak soğuk havalardan etkilenmeleri mümkündür. Bunun yanında fazla sıcak ortamlarda da sıkılmaktadırlar. Yayılım olarak Avrupa ve Amerika ile doğu ülkelerinde bu köpeğin bulunduğu görülmektedir. kaniş evlerde beslenmeye uygun ve zeki bir köpek türü olduğu için insanların her zaman ilgisini çekmiş ve sahiplenilmişlerdir.

Karakteri, Yapısal Özellikleri ve Bakımı

kanis-kopekGenel karakteri neşeli ve hareketli olan kaniş ayrıca oldukça zeki bir köpek türüdür. En büyük özelliği olan zekası onu diğer türlerden ayırmaktadır. Bu zeka eğitim konusunda da onlara büyük bir avantaj sağlamaktadır. Üç farklı boyutu bulunan kanişler genel olarak 38 cm boya ulaşabilmektedirler. Ağırlıkları ise 7-8 kilogram civarında olabilmektedir. Minyatür ve oyuncak olarak adlandırılan türlerde bu boyutlara ulaşan kanişlerin standart türünde 25 kilograma ulaşmaları mümkündür. Özellikle kıvırcık tüyleri onların bakımını gerekli hale getirmektedir. Gün içerisinde birkaç kez taranması tüylerini dökmesi konusunda ona yardımcı olacaktır.

Sık şekilde banyo yaptırılması gereken kaniş ıslak kalmaması gereken bir köpek türüdür. Islak kalması durumunda kısa sürede hasta olabilirler. Sık ve kıvırcık olan tüylerini düzleştirmek mümkündür. Çeşitli kuaför çalışmaları ile oldukça farklı görüntülere ulaştırılabilen kanişler bu nedenle de insanlar tarafından ilgi görmektedir. Standart olarak yılda bir kere tıraş edilmesi köpeğin tüy sağlığı ve kendisi için oldukça önemlidir. Tüy dökümü biraz fala olan kanişlerin bakımına özen gösterilmesi durumunda bunun önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir. Bu nedenle de ev ortamında bakımları mümkün olan köpek türlerinden birisidir.

Kaniş Beslenme, Eğitim ve Üreme

kanis-kopekBeslenme konusunda çok sorun çıkartmayan bir tür olan kaniş genel olarak mamalar ile beslenmektedir. Türü ve boyutlarına göre beslenme ölçüleri de değişmektedir. Porsiyon olarak kilosu 5 kiloyu aşmayan oyuncak tür için bir fincan kadar mama yeterli olabilmektedir. Minyatür türler için yarım bardan yeterli olabilmektedir. Standart türler için iki üç bardak kadar boyutlarına göre verilebilir. Kaniş beslenmesi dikkat edilmesi gereken türlerden birisidir. Sağlıklı yapıda olması için onun seveceği ve besleyici olan mamaların tavsiye edilmesi gerekmektedir. Hareketli ve zeki bir tür olması nedeni ile beslenmesine önem verilmesi gerekmektedir.

Özellikle eğitim konusunda en kolay köpeklerden birisidir. Tüm türler içerisinde zeka sıralamasında ikinci olan kaniş kolay eğitilmesi ile ev yaşamına uyumlu bir köpek konumdadır. Yavru döneminden itibaren kısa zamanda havlama eğitimi ile tuvalet eğitimi verilebilmektedir. Oldukça sadık olan bu köpek türü sahiplenme nedeni ile biraz sorun yaratabilmektedir. Çok havlayan bir tür olması nedeni ile rahatsızlık verse de eğitimleri ile bunun önüne geçilebilmektedir. Kaniş sosyal bir köpek türü olarak tüm aile bireyleri ve diğer hayvanlar ile uyum içerisinde yaşayabilir. Ancak bu durum eğitimle sorunsuz şekilde yapılabilmektedir.

İleri eğitimleri de zaman içerisinde verilebilen kanişler için üreme konusunda da sorun yaşanmamaktadır. Üreme isteği belirtileri gösterdiğinde çiftleştirmenin yapılması gerekmektedir. Bu durumun aksatılması strese neden olabilmektedir. Kaniş genel olarak uyumlu ve sosyal bir tür olduğu için yoğun baskı altında da eve sorun çıkartmayacaktır. Ancak çiftleşme konusunda veya kısırlaştırma konusunda geç kalınmaması gerekmektedir. Oldukça zeki bir köpek türü olarak apartman ve ev yaşamına son derece uygun türlerden birisidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir