Kedi ve Köpekleriniz İçin Proteinin Önemi

Evcil hayvan besleyen bireyler beslenmeleri konusunda da gerekli hassasiyeti göstermektedirler. Kedi ve köpeklerimiz için en doğru beslenme kurallarını yapmak zorunda olduğumuzun yanı sıra protein takviyelerinin de ayrıca yapılması gerekir. Kedi ve köpekleriniz için proteinin önemi oldukça önemlidir. Sağlıklı ve uzun ömürlü kedi ve köpekler bu destekle mümkündür.

Kedi Ve Köpeklere Protein Desteği

Kedi ve köpeklerin beslenme şekilleri birbirlerinden farklı olsa da protein takviyesinin mutlaka yapılması gerekir. Kedi ve köpeklerin yaşam fonksiyonlarını daha iyi şartlarda yapabilmesi için protein desteğine ihtiyaç duyarlar. Aminoasitler kan dolaşımına katılarak kas dokularının yeniden yapılanmasına yardımcı olur. Enzimler ve hormonlar üreten asıl yapı kandaki oksijen ve demiri taşır. Ayrıca protein ile birlikte immün sistem desteklenir ve benzeri fonksiyonlarda yeni proteinlere dönüştürülür.

Protein İçeren Gıda Türleri

Yeterli miktarda alınan proteinler aynı zamanda enerji kaynağıdır. Tüyler, cilt ve tırnaklar, balar ve tendonlar kıkırdak doku için protein alımının önemi büyüktür. Öğüne başlamadan önce kedi ve köpeklere verilen proteinler sağlıklı bir yaşam sürmelerine neden olmaktadır. Paket mamalarda protein kaynağı olduğu bilinse de ara ara protein içeren gıdalar da verilmektedir. Hayvansal gıdalarda en çok protein olan içeren et türleri sığır, tavuk, kuzu ve balıktır. Bitkisel olarak da mısır, soya ve pirinçtir. Kedi ve köpeklere mama alımında protein oranın fazla olmasına dikkat etmeniz önemli bir detaydır. Daha sağlıklı ve hastalanmayan bir hayvan türü için protein takviyesine çok dikkat etmelisiniz.

Protein Takviyesi Ne Kadar Olmalıdır?

Protein ihtiyaçları hayvanın yaşına türüne ve gün içerisinde yaptığı aktivitelere göre değişiklik göstermektedir. Yaşlı köpek ve kedilere protein verimi kısıtlanmalıdır. Daha hareketli köpekler için protein alımı dozu daha fazla olmalıdır.

Kedi ve köpekleriniz için proteinin önemi adlı makalemizde eklemek istediğiniz herhangi bir içerik var ise iletişim formundan ulaşarak hayvan evrenini geliştirmekte yardımcı olabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir