Kedilerde Mantar Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Cilt vücudu kaplayan en büyük organdır ve çok sayıda işlevi yerine getirir. Fakat asıl işlev, vücudu mantar enfeksiyonu dâhil olmak üzere çeşitli zararlı faktörlerden korumaktır. Kedilerde mantar gelişiminin temel nedenlerini ve onu yok etmenin yollarını bilmek önemlidir. Safkan evcil hayvanların yanı sıra vücut savunması azalmış hayvanların (yavru kedi ve hamile kedilerin yanı sıra ciddi bir hastalığı olan evcil hayvanlar) mantar enfeksiyonları için risk altındadır. Kedilerde mantar neden oluşur? Tedavisi nedir? Mantar oluşumunu engellemek için ne yapılmalı? Bu soruları sizin için ayrıntılı inceledik. Peki, Kedilerde Mantar Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Mantar Tehlikeli mi?

Mantar mikroorganizmaları çoğu zaman evcil hayvanın cildine yerleşir, ancak cildin bariyer işlevi hastalığın yayılmasına izin vermez ve sadece bağışıklıkta keskin bir azalma ile, patoloji derinin belirli bölgelerine yayılarak hayvanın vücudunu etkiler.

Kedilerdeki mantarlar, mantarların kışkırttığı bütün bir patolojik süreç grubunun genelleşmesidir. hayvanın iç organlarında, deride veya iç katmanlarda tehlikeli değişikliklere neden olan birkaç mantar mikroorganizması vardır.

Vücudun yüzeysel bölümünde yer alan parazitler, epidermisin üst tabakasının soyulmaya başlamasına, evcil hayvanın saçlarının değişime uğramasına, donuklaşmasına ve itici bir koku yaymasına neden olur.

Mantar Enfeksiyonları Nasıl Kedilere Bulaşır

Mantarı tetikleyen bazı durumlar vardır. Buna sebep olarak aşağıdakileri kedilerde-mantar-olusumunu-nasil-engelleyebilirsinizörnek gösterebiliriz:

  • Kedilerdeki mantar enfeksiyonu hasta bir hayvandan temas esnasında bulaşabilir.
  • Diğer hayvanlarla temas halinde olmayan kedilere mantar sahibinin sokak ayakkabılarından bulaşabilir.
  • Islak hava koşulları ve nem mantar oluşumuna neden olabilir.

Kedilerde Mantar Tedavisi

Mantarların kedilerde tedavisi çok karmaşık ve oldukça uzun bir süreçtir. Bir evcil hayvanda hastalığın karakteristik belirtilerini fark ettikten sonra, evcil hayvanı bir veterinere göstermek gereklidir.

Mantar oluşumunu engellemek için her şeyden önce hayvanın bağışıklığının yüksek seviyede olmasını sağlamak, hayvanın yemeğini dikkatlice seçmek gerekir. Alerjik reaksiyonların tezahürlerini düzenli olarak izlemek, özel şampuanlar kullanarak hayvanı yıkamak önemlidir.

Kedilerde Mantar Oluşumunu Nasıl Engelleyebilirsiniz başlıklı makalemizi geliştirebilmek ve hayvan evrenine katkı sağlamak için iletişim formundan bize bilgiler gönderebilirsiniz. Makalelerimizin faydalı olması dileğiyle..


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir