Kedinizi Nasıl Zayıflatabilirsiniz?

Kedilerde aşırı şişmanlık her zaman görülen problemlerden biridir. Ev içinde hareketsiz kalması ve yediği mamalarında etkisiyle birlikte kedilerde aşırı kilo alma problemleri başlar. Bu durum kedilerin sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Her ne kadar kediler kilolu olarak güzel görünse de bu durum daha sonra eski puan olarak geri dönebilir. Bu yüzden aşırı kilo alan kedinizi nasıl zayıflatabilisiniz? Açıklayalım.

Mama Seçimi

Kediler daha çok etobur canlı olduğundan hazır mamalarda kullanılan dolgu maddeleri gereksiz kalori kısmına girer. Mama almadan önce bu konuyu iyice araştırın. Kedinize alacağınız mamanın içindekiler kısmını okuyun. Kedi maması içeriğinde en başta et olması gerekir. Dolgu miktarının da mutlaka mamada daha az olmalıdır. Kediniz sağlıklı beslendiğinde hem sağlıklı hem de fit durumda olacak.

Kontrollü Egzersiz

Kedinizle her zaman vakit geçirin beraber oynayın. Kediler için kullanılan bazı oyuncakları alarak onlarla birlikte oynadığınızda bu onun egzersizi haline gelecektir. Kediniz yürüyüş yapan bir karaktere sahip değilse, onunla 15-20 dakika oyun oynamak hareket ihtiyacını karşılayacaktır. Bu durum kedinizin sıkılmasını da engelleyecektir.

Mama Porsiyonu Kontrolü

Mama gün boyunca dışarıda bulunduğundan dolayı kedinizin canı ne zaman istese atıştırmak adına direk mama kabının yanına gidecektir bu durum aç olmasa bile tekrarlanır. Bu yüzden şu ufak taktikleri uygulamanız yetecektir.

  • Mamayı kedinin 15 dakika boyunca ulaşabileceği her hangi bir noktaya bırakın.
  • Daha sonra arta kalan mamayı bir diğer öğün için saklayın.

Bu alışkanlık haline geldiğinde kedinizin kilosunda değişim oluşacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir