Küçük Yarasalar

Küçük yarasalar günümüzde böcek öldürücü ve mikro yarasalar olarak da bilinmektedirler. Yarasa türlerinin yaklaşık %70 ‘i küçük yarasalar grubuna girmektedir.

Yaşam Alanları

Bu yarasalar her kıtada yaşarlar fakat özellikle Antarktika kıtasında yoğun bulunurlar. Genel itibariyle ağaç oyuklarında, mağaralarda ve eğrelti otlarının ölü dallarının arasında yaşarlar. Bazı türler ise tünellerde, köprü altlarında, çatılarda ve madenlerde yaşayabilirler.

Küçük Yarasaların Genel özellikleri

kucuk-yarasalarKüçük yarasaların boyları yaklaşık 4 ile 20 santimetre arasında değişmekte olup kiloları yaklaşık 3-150 gram arasında değişmektedir. Kanat uzunlukları ise yaklaşık 25 santimetre uzunluğunda olmaktadır.

Yarasaların kuyrukları ve kanatları vardır ve bunları avlarını yakalamak için kullanırlar. Vücutları genelde kılsızdır sadece bazı türlerinde uzun tüyler vardır. Küçük yarasaların el parmakları hem esnek hem de uzun yapıdadır. Uyurken genellikle baş aşağı tutunarak uyurlar ve geceleri aktif yaşam sürmektedirler.

Küçük yarasaların kulakları türlerine göre farklı yapıdadır ve kulak diplerinden birbirine uzunlamasına ayrılan sivri şekildedir. Bu türün gözleriyle değil kulakları ile görürler. Şöyle ki küçük yarasalar; yollarını kendilerine özgü bir sistemle bulurlar. Gırtlaklarından ses çıkarırlar ve bu sesi ağızları ve burunları aracılığıyla ses dalgası halinde ortama yayarlar ve bu ses yayma sistemine ekolokasyon denilmektedir. Bu ses dalgalarını çevrenin farkına varmak için kullanırlar. Yani yarasanın çıkardığı sesin çıktığı an ile yankı arasındaki geri dönüş arasında geçen zaman ile nesneyi saptarlar. Yankılanıp gelen sesin süre ve şiddet farkı hem nesnenin nerede olduğunu hem de büyüklüğünü saptayabilir.

Küçük yarasalar kışları mini bir kış uykusuna yatarlar. Yani kışın besin bulamayacakları için vücutlarının ısısını düşürüp dinlenme moduna geçerler ve ilkbaharla birlikte tekrar hareketlenirler.

Küçük Yarasalar Nasıl Beslenir ?

Bu yarasa türleri çim toprağı güveleri, böcekleri, uçan termitleri, hastalık taşıyan sivrisinekleri ve haşere böcekleri yiyerek beslenirler. Günde yaklaşık ağırlıklarının yarısı kadar besin veya bir saatte 40 tane böcek tüketebilirler. Bazı büyük olan küçük yarasalar ise kurbağa, kuş, kertenkele ve küçük balıkları da yiyebilirler.

Küçük yarasalar; avlarını havada uçarken yakalayabilir ve yiyebilirler. Saatlerce havada yorulmadan kalabilen küçük yarasalar uçmayan böcekleri avlamak için kendi tekniklerini geliştirmişlerdir.

Küçük Yarasalarda Üreme

Dişi küçük yarasaların döl yatakları çifttir ve bazı türleri hayz görürler. Çiftleştikten sonra yaklaşık 110 günlük gebelik süresi geçirirler ve bir doğumda bir veya iki yavru sahibi olurlar. Genellikle kış uykusuna yatmadan sonbaharda çiftleşirler ve spermi kış uykusu döneminde vücudunda saklayıp ilkbahar döneminde döllenme gerçekleşir. Gebe yarasalar doğum olana kadar erkeklerden ayrı bir bölgede tünemektedirler. Yavrular haziran, temmuz ayı gibi doğarlar. Dişi yarasa yavrusu büyüyene kadar kanatlarının altında taşır.

Küçük Yarasaların Alt Takımları

Nal burunlu, Yaprak burunlu, Serbest kuyruklu, Kapak burunlu, Yassı burunlu, Balık yiyen yarasagiller olmak üzere toplam altı tanedirler.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir