Labrador Köpeği

İnsanların en yakın dostaları köpekler olarak yer alırken bunun sebebi dost canlısı olan canlıların aynı zamanda da insan zekasına en yakın zeka olması dolayısı ile meydana gelen bir durumdur. Evcilleştirilmesinden bu yandan insan hayatında büyük bir öneme sahip olan köpekler çeşitli cins ve kökene sahip olsalar dahi dostluk sıfatını tam olarak taşıyabilen tek canlılar olarak yer almaktadır. Cins olarak farklı bir tür olan Labrador köpeği orta boylu olan aynı zamanda da oldukça sağlam yapılı olan bir köpek olarak yer almaktadır.

Kısa tüyleri olan bu dostlar siyah, koyu kahve ve sarı gibi birçok renkte bulunabilirken özellikleri temelde aynıdır. Göz alıcı bir tip olan Labrador köpeği bunu yapısı gereği farklı vücut tipine borçludur. Oyun seven bu güzel canlılar oldukça dost canlısı olması ile kalpleri kazanabilmektedir.

Labrador Köpeğine En Fazla Nerelerde Rastlanır?

labrador-kopegiKöpekler farklı cinslerde olan farklı yerlerden dünya geneline yayılan ve her cinsinin ayrı sevildiği canlılardır. Dostlarımız olan bu canlıların içerisinde yer alan Labrador köpeği Kanada kökenli olup adını Labrador yöresinden alan bu canlı kuzey Amerika merkezli olsa dahi dünya çapında nam salmış ve sevilen bir cins köpek olarak yer almaktadır. Farklı ülkelerde de bulunan bu cins köpek farklı iklim tiplerine ayak uydurabilmesi özelliği ile de sahiplenmek isteyenler için büyük bir hediyedir.

Labrador köpeği dost canlısı olmasının yanında oldukça sadık olan bir köpek olmasına ek olarak sabrı ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Aynı zamanda da oldukça duygusal bir köpek olan Labrador cinsi köpek sahibi ile arasındaki bağa önem verir ve sadık olması da eklendiğinde kusursuz bir dost olabilmektedir.

Labrador Köpeği Üremesi

labrador-kopegiOldukça hassas yapılı olan Labrador köpeği sese karşı da duyarlı olup bu duyarlılıkları sakinliklerini bozan bir durum olarak yer almaz. Sakin sessiz olmaları da tepkisiz oldukları manasına gelmez tepkilerini havlayarak gösteriler. Üremesi diğer köpekler gibi olması ile veteriner kontrolü her daim önem arz eder.

İnsan sağlığı kadar hayvanların da sağlığı önem arz eder ve özellikle bu hassas yapılı ancak bir o kadar enerjik canlı Labrador söz konusu olurken. Labrador köpeği sevgiyi hissetmekten büyük keyif duyar bu sebepten aile ferdi gibi davranıp gereken ilgi ve sevgiyi göstermenin büyük faydası olur.

Labrador Köpeği Beslenmesi

Sahiplenilmesi ardından yaşına da bağlı değişim gösteren beslenme trafiği yapmak Labrador köpeği için en büyük iyilik olacaktır. Kuru mama ya da yaş amam tüketimi yapabilen bu canlılar için doğal besinler de tercih edilirken oldukça hassas davranılmalıdır. Unutulmamalıdır ki köpeğin yapısı ne kadar sağlam olsa da bir o kadar hassastır.

Beslenme şekli köpeğin yapısı le yani kilo ve boy endeksi ile orantılı olup yapılacak beslenme listesi yapısını ve hareketliliğini etkilemeyecek tarza tercihe dilmelidir ki canlı zarar görmesine. Gereken protein ve lif desteği takviyesi doğru şekillerde belirlenmeli ve bu doğrultuda öğünler de şekillenmelidir.

Labrador Köpeğinin Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

labrador-kopegiLabrador köpeği genel özelliklerinden bahsedilmesi ardından eğitim konusunda akıllarda soru işaretleri meydana gelebilmektedir. Köpeğin cinsi dolayısı ile zekası sayesinde eğitilebilmesi oldukça basit olup oldukça sakin yapısı sayesinde de kolay bir durumdur. Labrador köpeğinin oyunu sevmesi su, çamur fark etmeksizin hareketliliği de eklendiğinde her daim sahibinin sözünden çıkmaması ile birleştiğinde fazla zorlanma durumu söz konusu olmaz.

Sevgiye dair üstün duygularla doğmuş bu canlılar sevmedikleri kişi söz konusu olduğunda mesafesini koruması ile birlikte sevdiği kişiler ile de oldukça güzel vakitler geçirir. Su da zaman geçirmesini yüzücü bir tip köpek olmasına borçlu olarak saatlerce suda vakit geçirebilir ve bundan büyük keyifler alır. Suyun yüksek derece soğukluğunun pek de önemi olmaksızın rahatlıklar yüzen canlılar olarak yer alırlar. Eskilerde balıkçıların büyük yardımcısı olan bu canlılar ağı çekmeye büyük kolaylıklar sunuyordu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir