Manx Kedisi

Manx kedisi görünüş itibari ile tavşanı anımsatan sevimli kedi ırklarından biridir. Kökenleri 1700’lü yıllara dayanan bu kedilerin karakterleri bizlere pek çok bilgiyi vermektedir. Sessiz bir yapıya sahip olan Manx kedileri oldukça çevik olmaları ile kemirgenlerin başlıca düşmanıdır. Bu nedenle tarih boyunca önemli mutfaklarda, erzakların saklandığı depolarda beslenmiş ve kemirgenlere karşı bir güç olmuştur. Bu özelliğini hem çevik ve güçlü yapısından hem de sezgisel güçlerinden almıştır. Çekingen bir karaktere sahip olsa dahi alıştığı zaman oldukça eğlenceli kediler arasındadır. İnatçı değillerdir. Eğitimleri kolay bir şekilde verilir ve sahipleri için eğlenceli bir ortam oluşabilir. Oyun oynamayı çok severler. Kucağınıza aldığınız anda sevimli bir şekilde kıvrılarak oldukça tatlı bir görünüm sergilerler.

Yaşam süresi 8 ile 14 yıl arasında değişiklik gösterir. Sağlık bakımından narin fakat bağışıklığı yüksek kedilerdir. En çok görülen sağlık sorunu ise Manx sendromu ’dur.

Coğrafi Yayılışı

manks-kedisiManx kedisi coğrafi dağılışına baktığımızda ilk görüldüğü yerin Britanya sahilleri olduğunu söyleyebiliriz. İspanya’da Manx kedileri bir sal kazası sonucu Man adasına sığınmıştır ve sonrasında da burada tanınmıştır. İsimlerini de sığındıkları ada olan Man adasından almışlardır. Danimarka, Reerso ve Kopenhag şehrinde kedilerin kuyruksuz olduğu görülür.

Manx Kedisi Fiziksel Özellikleri

manks-kedisiManx kedisi fiziksel özelliklerinde ilk dikkat çeken kuyruksuz yapılarıdır. Bunun dışında, baş yapılarının yuvarlak olduğu dikkat çeker. Ağızlarının ise küçük olması son derece sevimli bir görünüm sergiler. Sağlam kemikleri ve çene yapıları vardır. Kemik yapıların oldukça gelişmiş olması dikkat çeken ayrıntılardan biridir. Vücudu orantılı ve uyum içindedir. Bacakları ön kısma doğru kıvrık, kemiklidir. Arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzundur. Bu nedenle sıçrama konusunda iyidirler. Vücut büyüklüğü orta boyuttadır. Tüyleri kısadır. Karın ve bacak kısımlarına doğru tüyler iki katlı kürk şeklinde olabilir. İpeksi tüy yapısına sahiptir. Manx kedisi renkleri lavanta, çikolata ve beyazla karışım bir renkte olmakla birlikte farklı çeşitleri de vardır. Mırıldanmayı ve hareket etmeyi pek sevmezler. Yapıları ise oldukça sıcakkanlı ve sahibine karşı samimidir. Zeki kedilerdir ve özellikle çocuklar ile oynamaktan çok hoşlanırlar.

Manx Kedisi Beslenmesi

Manx kedisi narin yapısı itibari ile mutlaka hijyenik ortamda beslenmesi gereken kedi ırklarından biridir. Bu nedenle mamasına ve mama kabının hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Veteriner kontrolü altında onun için en uygun olan beslenme programını öğrenebilirsiniz. Diş etlerini fırçalayabilir ve tırnaklarını düzenli olarak kesebilirsiniz.

Manx kedisi beslenmesi ve bakımı için ne yapılması gerektiğini merak ediyorsanız eğer mamayı fazla abartmamalı, programa bağlı kalarak vermeli; tüylerini düzenli olarak fırçalayarak düzgün ve yumuşak göstermeli; dişlerini fırçalamalısınız.

Üreme

1 yaşını doldurduktan itibaren, yılda en fazla 2 kere üreyebilirler. Özel bir ırka mensup olduğundan dolayı bu sayı tek sefere de düşürülebilir. Kedinizi doğum üzerinden 10 ay geçmeden üremesine izin vermeminiz gerekir. Üreme işlemleri ve kısırlaştırma yöntemleri için veteriner hekimden destek almanızda fayda vardır.

Manx Kedisi Hamilelik Dönemi

Manx kedisi hamilelik dönemi ortalama olarak 63 gün sürer. Bu süre içerisinde kedinizin karnında büyüme olur ve ilk zamanlar biraz huzursuzlanma yaşayabilir. Özel ırk kedisi olduğu için maksimum 4 tane yavrusu olacaktır. Bu kediler hijyeni çok sevdikleri için hamilelik dönemi boyunca hijyenik ortamda muhafaza edilmelidir. Dışarıda veya bahçede olması engellemelidir. Hamilelik süreci sonrasında yavrularına şefkatli bir anne olacak kedi ırklarından birine mensuptur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir