Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi (Bilimsel isim: Felis Catus). Evcil hayvanlara ilgisi olanlar ya da evinde evcil hayvan beslemeyi sevenler her zaman özel türlerdeki hayvanlara ilgi duyar. Her hayvan türünün ve ırkının farklı özellikleri olduğu için evinde beslemek isteyenler kendisiniz uygun olan türü seçmek için uğraşır. Bununla birlikte evcil hayvanların güzel görüntüleri gibi etkenler de besleme ile ilgili seçenekleri belirleyecektir. Kediler ev ortamında en fazla beslenen evcil hayvanlar arasında yer alır. Kediler tüm dünyada farklı türlere sahiptir. Mavi Rus kedisi son yıllarda ülkemizde ve dünya genelinde oldukça popüler hale gelen türler arasında yer almaktadır. Güzel ve şirin görüntüsü ve davranış özellikleri birçok kişiyi etkilemekte ve yetiştirmek için bu türü seçme noktasında etkileyici olmaktadır. Dünya genelinde kedi güzellik yarışmalarına katılan türler arasında gelmektedir.

Türün Geçmişi ve Kökeni

mavi-rus-kedisiMavi Rus kedisi ve kökeni hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Tarihi olarak bilinen bazı bilgiler varsayımdan ibaret olarak değerlendirilmektedir. Aslen Rusya’nın kuzey kesimlerinde bulunan Arkhangelsk Adaları ve çevresinden geldikleri bilinmektedir. Rusya’daki isimlerinin Arkhangelsk kedisi olmasının sebebi budur. Arkhangelsk Adaları çevresinde çalışan denizcilerin ilk olarak buraya getirdiği ve yetiştirdiği düşünülmektedir. Kedinin kalın derisi ve yoğun tüyleri bu yönde değerlendirmeleri önemli kılmaktadır. Bazı uzmanlar bu kedi türünü dünyanın en eski doğal kedi türü olduğu noktasında fikirlerini beyan etmektedir. Mavi Rus kedisi Rus çarlığı döneminde çarların bakıp beslediği kediler arasında bulunduğu belirtilmektedir. Tüm dünyaya yayılma süreci ise 1860 yıl ile başlamıştır. Bu tarih ile birlikte İngiltere’ye giden gemiler ile taşınan kediler oldukça popüler hale gelmiştir.

Mavi Rus Kedisi Karakteristik Özellikleri

Mavi Rus kedisi mükemmel denilebilecek bir görüntüye sahiptir. Çok fazla kişinin yetiştirmesi ve Rusya dışında da çok tercih edilmesinde bu durum etkili olmaktadır. Tüyleri oldukça yumuşak bir halde olduğu için pek çok kişinin hoşuna gider. Kedi yetiştirenlerin sevmekten en çok keyif aldığı kedi türleri arasında bulunmasında bu durum etkilidir. Mavi ile gri aralığındaki tüy renkleri sayesinde oldukça güzel bir görüntüye sahip olmaktadır.

Mavi Rus kedisi yüz bakımından oldukça şirindir. Geniş bir yüze sahip olan kediler ovale yakın gözleri ile ilgi çeker. Yüzündeki güzel orantı sayesinde sahiplerinin her zaman hoşuna giden bir tür olarak görülmektedir. Burunları kısadır ve bıyıkları kediler için ideal bir seviyededir. Bu göz ve burun yapısı nedeni ile sürekli olarak gülümsüyormuş gibi görünmektedir. Çocuklar için bu yapısı güzel bir oyun arkadaşı olmasını sağlamaktadır. Kulak yapısı uzundur ve yukarıya doğru sivri şekilde devam etmektedir. Ağız şekli ise kenarlarından yukarı doğru kıvrılır şekildedir. Boyut ve ağırlık olarak ortalama bir kedi kadardır. Türün erkekleri beş kiloya kadar çıkabilirken dişileri dört kiloya kadar çıkabilmektedir.

Türün Renk Çeşitleri

Mavi Rus kedisi ağırlıklı olarak gri ve gümüş arası bir renk tonuna sahiptir. Özellikle safkan ırk olarak bu iki renk aralığında renkler yoğun olarak görülmektedir. Ancak İngiltere ve Avusturalya gibi ülkelerde farklı renklerde görülebilmektedir.

Ev Ortamındaki Davranışları

mavi-rus-kedisiMavi Rus kedisi ev ortamında yetiştirilen türler arasında yer almaktadır. Çok fazla tercih edilmesinde etkili olan pek çok farklı etken bulunmaktadır. Tür oldukça sevgi dolu ve meraklıdır. Oynamayı ve birlikte zaman geçirmeyi çok sever. Nazik bir yapıya sahip olması bununla birlikte zeki olması ile de diğer kedilere göre daha çok tercih edilmektedir. Yumuşak tüyleri sayesinde sahipleri tarafından çok sevilen bu kedi türü sevilmekten çok hoşlanır. Tüylerinin sevilmesini ve okşanmasını çok seven bu türe istediğiniz kadar satılabilirsiniz. Özellikle çocuklar ile vakit geçirmeyi ve oynamayı çok severler. Bununla birlikte diğer kediler ve bazı köpek türleri ile iyi anlaştıkları bilinmektedir. Yabancı kişilerden ilk tanışma sürecinde korktukları bilinir. Ancak belli bir süre sonra normal şekilde anlaşmaya başlarlar. Sevildiğini gören bu tür oldukça sadık olacak şekilde davranmaktadır. Uzun süreli olarak yetiştirildiği yerlerde oldukça iyi bir bağ oluşturduğu bilinmektedir.

Mavi Rus kedisi için olumsuz olarak görülebilecek bazı durumlar bulunmaktadır. İnatçı bir yapısı olması ve düzeninin bozulmasını istememesi olumsuz durumlar arasında yer alır. Kendi bünyesinin alıştığı şekilde düzen sahibi olmakta ısrarcıdır. Taşınmak gibi düzen bozan şeyler onların sinirli olmasına neden olabilecektir.

Mavi Rus Kedisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

mavi-rus-kedisiMavi Rus kedisi bakımı ile ilgili bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Düzenli olmayı oldukça fazla seven bu kedi türü her gün aynı saatte uyumayı ve beslenmeyi tercih eder. Temizlik konusunda da düzeni ve hijyeni seven bir türdür. Safkan bir tür olmasının da etkisi ile özellikle kum kaplarının neredeyse her gün değişmesi gerekmektedir. Sahiplerinin temizliğe ve hijyene dikkat etmediği ile ilgili olarak bir durum hissetmesi tuvaletini kum kabının dışına yapması gibi sonuçlar doğurabilir. Mavi Rus kedisi besleyenlerin bu gibi durumlar ile karşılaşmaması için düzen ve temizliğe dikkat etmesi tavsiye edilir.

Sağlık ile ilgili olarak genetik bir rahatsızlık taşımazlar. Mavi Rus kedisi safkan bir ırk olmasının da etkisi ile sağlık açısından en sorunsuz türler arasında görülür. Az sayıda hastalık ile karşılaşılması nedeniyle bu ırk uzun sayılabilecek bir ömre sahiptir. On beş yıldan uzun süre yaşayan kedilerin olduğu bilinmektedir.


Mavi Rus Kedisi&rdquo için 2 yorum ;

  1. Pingback: Mavi Rus Kedilerini Ayırt Etme | E-Haber | Online Haber Sitesi

  2. Pingback: Mavi Rus Kedisi Nasıl Anlaşılır? - Altın 724

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir