Minyatür Pinscher

minyatur-pinscherSahibine çok sadık olan cesur ve koruma iç güdüsüne sahip yapısıyla minyatür pinscher tam bir ev köpeği olarak beslenebilir. Çocuklarla çok iyi geçinen bir köpek türü olmasına rağmen çocuklar tarafından rahatsız edildiğinde de ısırma gibi olumsuz davranışlar gösterebilmektedir. Yabancılara ve başka tür köpeklere karşı saldırgan olabilen pinscher, yeterli derecede sosyalleşmeye ihtiyaç duymaktadır.

Dik kulakları, dar kafası ve geniş ağız kısmı ile birlikte klasik bir yüz tipine sahip olan bu köpek türünde genellikle kulakları kesilir ve kuyruğu da kulakları gibi dik bir yapıya sahiptir. Fiziksel olarak çok dik ve düz bir duruşa sahip olan bu ırk devamlı eğitim talep eder. Erkek veya dişi hepsinde ortalama boy oranları 30 santimetre civarı görülürken, ağırlık ise yaklaşık 5 kilogram gibi bir ortalama gösterir.

Minyatür Pinscher Kökeni Nereden Gelmektedir?

Sıklıkla evlerde beslenmeye başlanılan ve Türk iklim yapısına uygun olan minyatür pinscher bir Alman köpek türü olarak bilinmektedir. Genellikle terrier olarak bilinen ırkın Alman versiyonu olarak tanınırken, bilinenin aksine pinscher doberman neslinden türememiştir. Doberman neslinin türemesine kaynak olmuştur.

İlk olarak 17. yüzyılda bir tablo üzerinde görülen pinscher, 20. yüzyılda Almanya’da popülaritesini yitirmiş daha sonradan ise 1929 yılında Amerika’da tescil ederek dünyada tekrar popüler bir yapıya kavuşmuştur. Bu sayede tüm dünyayı yayılım göstererek, yeniden bir ev köpeği olma şansı yakalamıştır.

Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

minyatur-pinscherBir Alman ırkı olarak yetiştirilen ve tüm dünyaya yayılan minyatür pinscher temel olarak soğuk havalardan hoşlanmamaktadır. Bu nedenle bu tür için en ideal yaşam ortamı ılıman iklimler olmakla birlikte özellikle ev ortamında rahatlık yaşayabilmektedir. Günlük egzersizlerinin düzenli bir şekilde yapılması ile birlikte ev ortamında rahatlıkla beslenebilir. Kucak köpeği olarak da bilinen pinscher kendine aşırı derecede güvenen ve başına buyruk bir köpek türüdür. Aşırı cesur olduğu ile birlikte havlamayı da çok sever ve enerjik bir köpek türüdür.

Minyatür Pinscher Nasıl Beslenmelidir?

Küçük ve hassas bir köpek ırkı olduğu için minyatür pinscher bakımına ve beslenmesine de özen göstermek gereklidir. Veteriner kontrolleri doğru bir şekilde yapıldığında ve fazla beslenmediğinde ideal bir yaşam ile 15 yıla kadar ömrü olan bu köpek türü, genellikle sağlıklı bir köpektir. Pek sık olarak sağlık problemleri görünmemek ile birlikte sadece kilo almaya yatkın köpek türüdür.

Kürkü ince ve tüyleri kısa olduğu için bakımı kolaydır. Düzenli bir şekilde fırçalama yapıldığında ve kuru şampuan ile yıkama yapıldığında, orta derecede tüy döken yapısı ile kolaylıkla temizlenebilir. 2-4 aylık olduğu dönemlerde diğer insanlarla ve köpeklerle tanıştığında sosyalleşmesi için eğitim verilmelidir. Tuvalet eğitimine dikkat edilmesi sayesinde temiz bir yaşam ortamı sağlanabilir.

Apartman hayatı için ideal bir canlı olan pinscher, sıcak havalarda oldukça aktif bir yapıya sahiptir. Her gün düzenli bir şekilde egzersiz ve oyun oynama fırsatı tanındığında, yeterli enerjisini tüketerek ev hayatına uyum sağlayabilir. Bahçeli alanlarda küçük deliklerden bile kaçabileceği için bu noktalara dikkat edilmesi önemlidir.

Minyatür Pinscher Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

minyatur-pinscherBu köpeklerde eğitim sürekli bir şekilde uygulanmalıdır. Eğitime yatkın bir köpek türü olduğu için minyatür pinscher komutlara uyum sağlar. Fakat bazen nadir olarak inatçı bir yapı da gösterebilir. Temel yapısında işçiliğe özenen bir köpek türü olduğu için bu anlamda onu engellememeniz gerekir. Yani her gün düzenli hareket için desteklemek gereklidir. Kendisini engellediğinizde, isteği kırılacağı için küskün ve hareketsiz bir yapı gösterir. Tuvalet eğitimi gibi her noktaya dikkat edilerek, ev hayatına alıştırılabilir ve daha huzurlu bir yaşam sürebilir. Özellikle egzersizlerin iç mekanda yaptırılmasına bilhassa dikkat edilmesi de gereklidir.

Üremesi Nasıl Olur?

Köpek türlerinde olduğu gibi bu köpek türünde de üreme için veteriner kontrollerinin aksatılması gereklidir. Belirli bir yetişkinlik dönemine ulaştıktan sonra veteriner kontrolleri kapsamında kendi türü ile eşleştirerek aynı türden yavrular elde edilebilir. Minyon bir yapıya sahip olduğu için minyatür pinscher minyon yapıda farklı köpek ırkları ile eşleştirildiğinde, melez yavrular elde edilmesi mümkündür. Ancak aynı fiziksel özellikleri ve yapıyı göstermeyeceği bilinmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir