Mısır Mausu

Kediler memeli türünde yer alan kendi içerisinde de geniş türlere sahiptir. Çeşitli kedi olurken her cins kendince sevimli olurken diğer yandan da boyutları değişebilmektedir. Tüylü dört ayakları üzerinde gezen renk renk ve desenli çeşitleri değişkenlik gösteren hayvan türüdür.Herkesin sevdiği canlılar olan kediler evcil hayvan dendiğinde akıllara gelen ilk canlılar olarak yer alır. Bakımı kolay olan ve evde arkadaş gibi olan kediler yaramaz ancak bir o kadar da tatlıdır. Mısır Mausu kedi türleri içerisinde yer alan farklı türde bir kedi olurken sevimliliği ile herkesin gözdesi olmaya devam etmektedir. Oldukça eski bir tarihi olan bir kedi türü olarak yer almaktadır.

Zaman içerisinde evcilleştirilen bu kedi cinsi insanların dostları olduğunu insan hayatını kolaylaştırarak göstermiş ve karşılığında insanlardan ilgi istemiştir. Özellikle de yalnız insanlar için büyük kolaylıklar sunan Mısır Mausu tıpkı diğer hayvanlar gibi korunmalı ve gereken yaşam koşulları hayvan sağlığı ve neslinin tükenmemesi açısından önem arz eder. Özellikle bu kedi türünün yakın zamanda yavru sayısındaki azlığı ile özel olarak korunması gerektiği altını çizmekte fayda olacaktır.

Mısır Mausu Kedisi Hakkında

misir-mausuÖzellikle yalnız başına yaşayan kimseler evde bir canlı ve harekete ihtiyaç duyar ve bunun için de hayvan sahiplenir. Bunlar içinde sayısız seçenek sahipleneceklerin önüne çıkar. Sayısız seçenekten kediler tercih edilirken yine birçok seçenek meydana gelir ve sevimlilikleri ile kararsızlık durumu söz konusu olabilir.

İnsan dostu olan kediler içerisinde yer alan bir tür olan Mısır Mausu göz dolduran dış yapıları ve sıcak yapıları vardır. Evcil olabilen hayvanlardan olan bu kedi türü Mısır Mausu en az diğerleri kadar vahşi sayılabilir. Hangi tür olursa olsun hayvanların birer canlı olduğu dolayısı ile özel bakım ve ilgi istemeleri göz ardı edilmemelidir. Benekli dış yapısı dışında belirgin göz yapısı olan kedidir. Genellikle renk olarak grinin tonlarında ve gümüş renklerinde bulunan kedi olarak yer alması ile ünlenmiştir. Bunlar dışında da oldukça koyu renkte olan bir duman tonunda olarak yine gri çizgide ilerleyebilmektedir.

Evcilleşen ancak yine de enerjileri dolaysısı ile doğal yaşam alanına ihtiyaç duyan bu canlılar için bahçeli evler uygun olurken bu alanlarda rahatlıkla da dolaşabilmesi gerekmektedir. Yapıları gereği odlukça inatçı canlılar olan bu kediler yine de apartman yaşamına uygun değildir denmesi yanlış olmaktadır. Sorun çıkarmayan canlılar olarak yer alan bu canlılar oldukça da sevimlidir.

Mısır Mausu Yaşam Alanları ve Özellikler

Kedi familyası üyesi Mısır Mausu ev kedisi olarak yer almaktadır. Biraz da kedide bahsetmek gerekiyor ise kısa tüylere sahip olduğunu belirtmekte fayda vardır. Her zaman iklimin hayvan yapısı üzerinde belirleyici olduğu bilinci ile hayvanın kısa tüylü olmasına sebep olan daha çok sıcak iklim koşulları olmuştur. Bu da dolayısı ile sıcak iklime elverişli yapıları olduğunun göstergesidir.

Kulak yapısı üçgen olan kedinin işitme duyusu ilerdir. Dolayısı ile de en ufak sese kolaylıkla tepki verebilmektedir. Mısır Mausu yapısı gereği diğer ev kedileri düşünüldüğünde bunlar içerisinde en hızlısı olarak yer alabilir. Oldukça hareketli yapısı ve vücut tipine de bağlı kas yapısındaki dengeler ile oldukça hızlı hareket olanağı olan bir hayvandır.

Bacak yapısı incelendiğinde ön bacaklarının arkaya göre daha uzun olduğu kolaylıkla gözlemlenirken diğer yandan da Mısır Mausu arka bacak yapısı daha kaslıdır. Büyüklüğü için çok büyük ya da küçüktür demek yanlış olacağından normal bir boyutu olan bu kediler asil yapılı ve narin canlılardır.  Oldukça çevik yapılı canlılar olan bu kedi türü hız ile birleşince oldukça cazibeli olmaktadır.

Mısır Mausunun Kökeni

misir-mausuKedi türleri içerisinde yer alan Mısır Mausu adından da anlaşıldığı üzere Mısır yani Nil kökenli bir canlıdır. Yapısını gözlemleyince asilliğini görmek mümkün olup geçmiş zamanlarda özellikle çiftçilerin besledikleri ve sevdikleri kedi türüdür. Hatta öyle bir seviyede beslenen hayvan Mısır hiyerogliflerine yer alan kedidir denebilir. Mısır kökenli olsa dahi hayvan çok farklı yerlere giderek dünya çapında kendine has bir kitle meydana getirmiştir.

Eskilerde evlerde bakılma sebebi daha çok çiftçilerin tarlalarına dadanan haşere, fare ve benzeri bitkilere zarar verici canlıları uzak tutmasıdır. Yaklaşık olarak üç bin ya da dört bin yıl öncesinde evcilleştirilen Mısır Mausu kedisinin özelliği asıl olarak ilk evcilleştirilen hayvanlar içerisinde yer almasıdır. İnsanlara sağladığı kolaylıklar kadar güzelliği ile de zaman içerisinde önemini kaybetmeden her daim sevilmiş ve dünyaya yapılarak evlerde beslenmeye devam etmiştir. Bu kedi türü uzun bir zaman diliminden beridir var olmasına karşın dünyada keşfi yakın zamanda olmuştur denebilir. Bir Rus prensi tarafından keşfedilen kedi türü olan bu hayvan git gide önemli bir hal almaya devam eder. Mısır Mausu için nadir bulunan bir kedi türüdür demek yanlış bir ifade olmaz.

Mısır Mausu Beslenmesi

Oyuncu bir kedi olarak bilinen Mısır Mausu etobur olarak yer alırken hayvanın yapısına uygun olan bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Özellikle de hayvana uygun şekillerde kuru mama ya da yaş amam verilirken bunlar içerisinde yapısına ve yaşına uygun olan niteliklerden protein ve karbonhidrat düzeylerine ayrıca dikkat edilmelidir ki fazla kilo alımının da önüne geçilerek hayvan hareketleri kısıtlanmasın.

Mısır Mausu aktif yapısı ile enerjiyi bol yakar. Bu da sürekli bir açlık hali dolayısı ile tüketim isteği doğururken bunun önüne bahsedildiği üzere gerekene enerji seviyesini sağlayan gıdalar ile mümkündür. Hayvan yapısı olarak bu kedi üstün bir zeka seviyesine sahip olması ile bilinmektedir. Hareketli olmaları dolayısı ile de sosyal kediler olarak yer alan Mısır Mausu sahibi ile arasında özel bir bağ kurarak sürekli bir etkileşim durumunu meydana getirir. Diğer hayvanlar ile de özellikle köpek gibi hayvanlar ile oldukça iyi geçinirken diğer yandan da belirtmek gerekiyor ki hayvan yapısı dolayısı ile oldukça meraklıdır. Tıpkı diğer hayvanlar gibi bu kedi türü de yabancılara karşı uzak durarak hareket etmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir