Norveç Orman Kedisi

Kedi sevenlerin beslemeyi düşündüğü birçok farklı türü bulunmakta ve bunlar arasında oldukça özel kedi türleri yer almaktadır. Bunlardan birisi olan Norveç orman kedisi karakteri, tüyleri ve ev yaşamına olan uygunluğu ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bulundukları ortama uyum konusunda sorun yaşamayan bu sıcakkanlı kedi türü evlerde beslemek için oldukça uygun olan bir kedi türüdür. Aşağıda tüm detaylarını vereceğimiz Norveç orman kedisi bakım konusunda sorun çıkartmayan bir kedi türü olmaktadır.

Norveç Orman Kedisi Kökeni

norvec-orman-kedisiKökeni adından da anlaşılacağı gibi Norveç’e dayanan kedi türü 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir. İskandinav mitolojisinde de kendine yer bulan bu kedi türü özellikle kalın su geçirmez tüyleri ile bu soğuk iklime uyumludur. Tahminlere göre Avrupa’dan kuzeye çıkan kedi türlerinin içerisinden bu iklime uyum sağlayan kediler olarak hayatta kaldıkları düşünülmektedir. Norveç orman kedisi Vikinglilerin önem verdiği ve evcilleştirerek dünyanın birçok bölgesine yaydığı bir kedi türüdür. Dönemin çiftçilerinin de kemirgen nüfusunu kontrol altında tutmak için bu kedi türünü beslediği tahmin edilmektedir. Oldukça eski bir kökene sahip olsa da Norveç orman kedisi dünyada 1930lu yıllarda tanınmış ve 1984 yılında ayrı bir kedi türü olarak tanınmıştır.

Norveç Orman Kedilerinin Coğrafi Yayılışı

norvec-orman-kedisiOrtaya çıktığı kuzey Avrupa bölgesinin sert ve soğuk iklimine adapte olmasını sağlayan oldukça yoğun tüyleri bulunan Norveç orman kedisi soğuk iklimlerde rahatça yaşayabilmektedir. Ancak tüyleri kış aylarında yoğunlaşan kedinin bahar aylarında ve yaz aylarında seyreldiği ve sıcak iklime uyumlu olduğu görülebilmektedir. Yine de genel olarak soğuk ve serin iklimlerde sorunsuz yaşaması nedeni ile kuzey bölgelerde daha yaygın şekilde görülmektedir.

Norveç Orman Kedisinin Karakteri

norvec-orman-kedisiOldukça sosyal ve sıcakkanlı olan bu kedi türü aile ile yaşamaya çok uygundur. İnsanlar ve diğer hayvan türleri ile sorunsuz bir şekilde anlaşan Norveç orman kedisi iri cüssesine rağmen oldukça çevik bir kedidir. Genel olarak açık alanlarda yaşamayı seven bir kedi türü olarak oldukça enerjik ve oyuncu bir yapıya sahiptir. Ev ortamında besleyecek olan kişilerin bu hareketliliğe uygun bir ev ortamı oluşturmaları gerekmektedir. Bahçeli evlerde daha rahat bir şekilde yaşayan ve uyum sağlayan bu kedi türü için evlerde oynayabileceği oyuncakların bulunması gereklidir. Genel karakter özelliklerinde sakin ve rahat bir görüntü ortaya koymaktadır. İyi bir gözlemci olup yaşadığı tüm alanlara hakim olmayı severler. Bu sakin görünüm yanında hızlı hareket edebilen ve oyuncu olan bir alt kimlikte bulunmaktadır. Çocuklarla çabuk anlaşan ve oyun oynamayı seven Norveç orman kedileri gerekli özenin gösterilmesi durumunda evlerde rahatça beslenebilmektedir.

Norveç Orman Kedisi Beslenme Tarzı

norvec-orman-kedisiGenel olarak yemek seçen bir tür değildir. Kökeni ve ilk yaşam alanı orman olan tür avlanmayı ve çeşitli besinleri tüketmeyi sevmektedir. Ancak yavru döneminde alıştırılan gıdaları ve beslenme tarzını korumayı sevmektedir. Bu nedenle genel olarak ilk beslenme tarzının süreklilik göstermesi gerekir. Sizin yiyeceklerinizden de yiyebilen Norveç orman kedisi ayrıca mamalardan da beslenebilir. Bahçe ve açık alanda yaşayan bu kedi türü avlanmayı da sevdiği için bu şekilde de beslenebilmektedir. İri boyutları olan bir kedi türü olduğu için beslenmesi konusunda bol gıda istemektedir. Ancak sakin bir yaşamı sevdiği için yine de yaşam tarzına uygun olan beslenme oranının bulunması gerekir. Fazla kilo alması hantallığını arttıracağı için hareketliliğinin kesilmemesi ve dengeli beslenmesinin sağlanması oldukça önemli konulardan birisidir. Beslenmesi yanında sosyal yaşamı ve hareketliliği de dengede tutulmalıdır.

Norveç Orman Kedilerinin Yaşam Alanı

Oldukça sıcakkanlı ve sevecen bir kedi türü olması yanında genel olarak sakin bir yapıya sahip olduğu için evlerde beslenmeye uygun bir kedi türüdür. Özellikle çocukların olduğu beslenmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Sakin yapısına rağmen oyun ihtiyacının giderilmesi sıkılmasının önlenmesi için önemlidir. Özellikle apartman dairelerinde beslenebileceği gibi bahçesi olan alanlarda çok daha rahat bir yaşam sürebilmektedirler.

Norveç Orman Kedisi Üremesi

Kedilerin genelinde olduğu gibi dişiler için altı ayın sonrasında ve 1 yaşına olan bölümde cinsel isteklilik ortaya çıkabilmektedir. Bir ile bir buçuk yaşlarında çiftleşme mümkün olmaktadır. Dişilerde kızgınlık dönemi bir ile iki hafta kadar sürebilmektedir. Bu dönem sağlıklı kedilerde 3 ile 4 ay gibi döngülerde tekrar etmektedir. Norveç orman kedisi erkeleri için bir yaşından sonra cinsel isteklilik başlar ve her zaman buna hazır olabilirler. Dışarı çıkma ihtiyacının artması, daha sık kendine bakım uygulamaları ve oyun isteklerinin artması çiftleşme isteklerinin başladığını göstermektedir.

Norveç Orman Kedilerinin Hamilelik Dönemi

Herhangi bir sorunun olmadığı sağlıklı çiftleşme sonrasında dişi gebe kalarak birden fazla yavru doğurabilmektedir. 6 ile 8 yavru yapabilen Norveç orman kedisi çok sık hamile kalmadığı sürece sağlıklı yavrular doğurabilmektedir. 2 ile 3 ay kadar süren hamilelik döneminde bakım oldukça önemlidir. Doğum öncesinde doğuma yer hazırlama ve yalnız kalma istekleri artmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir