Panter Bukalemun

Panter Bukalemun en renkli bukalemun türlerinden biridir. Madagaskar Cumhuriyetinin ormanlık bölgelerinde yaşayan ve bölgesel olarak renk farklılıkları gösteren bir sürüngen türüdür. Erkek olanları en fazla 50 cm dişi olanları ise 30 cm uzunluğunda olabilir. Erkek olan panter bukalemun kalın kuyruk yapısına sahiptir ve böylelikle kolaylıkla cinsiyet ayrımı yapılabilir. Ayrıca erkek olanlarının renkleri dişi olanlara göre daha parlaktır. Erkekler çoğunlukla sarı, kırmızı, yeşil, mavi, turuncu, beyaz ve mor renkli olurlar. Dişilerin ise renkleri genellikle pembe veya pembe tonlarında olur.

Panter Bukalemunu Yaşam Alanları

Panter Bukalemunlar sıcak ve nemli iklime sahip kıyı bölgelerde yaşarlar. Genellikle bodur ağaçların yapraklarında yaşayan bukalemunlar su ihtiyaçlarını bu ağaçların yapraklarından karşılarlar. Yaşamlarının çoğunu yalnız ve kendi bölgelerinde geçirirler. Kendi bölgelerinde başka bir bukalemunun varlığını sevmezler.

Panter Bukalemunu Beslenme

Panter Bukalemunlar ormanlık alanlarda ki ağaçların dallarında yaşadıklarından zehirsiz tüm böcekler ile beslenirler. Panter bukalemunun dilinin uzunluğu kendi boyundan daha uzundur bu sayede uzun dilleri yardımıyla avlarını kolayca yakalarlar ve beslenirler.

Panter Bukalemunu Üreme

6 aydan sonra erişkin hale gelen Panter bukalemunları çiftleşmeye hazırdırlar. Dişiler en fazla 40 olmak üzere yumurtalarını 10 cm kazdıkları yumuşak toprağın altına bırakırlar. Yumurtalar ortalama 250 gün içerisinde çatlar. Dişiler yumurtlamaya başladıktan sonra 2-3 yıl yaşarlar çünkü her üreme süreci dişi bukalemunlar için stresli geçmektedir buda yaşam sürelerini kısaltmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir