Pilot Balina

Katil balinalar gibi pilot balinalarda yunus ailesinin bir üyesidir. Hatta şişe burunlu yunuslar ile aynı zekaya sahip olan pilot balinalar kolayca eğitilebilirler. Uzun kanatlı pilot balina ve kısa kanatlı pilot balina olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Bu iki tür arasındaki en belirgin fark kanat uzunluklarıdır.

Pilot Balina Nerede Yaşar ?

Pilot balinalar Kuzey kutbu hariç tüm dünya okyanuslarında hem ılıman hem tropik sularda bulunurlar. Tropik sularda kısa kanatlı balinalar bulunurken, uzun kanatlılar tropik sularda bulunmazlar. İki pilot balina türü birbirlerinden ayrı bölgelerde yaşama eğilimindedirler.

Pilot Balinanın Genel özellikleri

pilot-balinaPilot balinaların yetişkin erkekleri ortalama 6,1 metre uzunluğunda 3 ton kiloda dişi balinalar ise 4,9 metre uzunluğunda ve 1,5 ton ağırlığında olurlar. Her zaman erkek balinalar dişi balinalardan daha büyük boyutlardadır. Derileri siyah renklidir ve boğazlarından göğüslerine kadar süsleyen soluk renkli çapa şeklinde işaret vardır.

Pilot balinalar çok hafif bir gaga ve yukarı eğimli bir ağız çizgisine sahip yuvarlak bir kafaya sahiptirler. Erkek balinalarda kafa çenenin üzerinden çıkıntılı olabilir.

Balinaların sırtında öne çıkan özellikleri olan sırt yüzgeçleri vardır. Bu yüzgeçler sırtının ileri kısmında bulunurlar. Dişleri diğer yunus türlerine kıyasla daha azdır ve bu bir evrimsel bir eğilimi göstermektedir. Fakat dişleri yakalamak ve kavramak için oldukça başarılıdır. Ayrıca pilot balinalar avlanma esnasında ıslık tarzı sesler çıkararak iletişim kurabilirler.

Pilot balinalar genellikle gündüzleri sığ ılık sularda suyun üstüne kütük gibi yatmakta ve gece avlanmasında kaybettikleri enerjiyi toplamaktadırlar. Her bir pilot balinanın sırtında benzersiz bir sırt yüzgeci bulunmaktadır. Sırt yüzgeci insanların parmak izi gibi benzersiz ize sahiptir.

Pilot balinalar kalabalık gruplar halinde yaşarlar ve oldukça sosyal gruplardır. Türler olarak yaşam süreleri de farklılaşmaktadır. Uzun kanatlı pilot balinalar ortama 50 yıl yaşarken kısa kanatlılar 63 yıl kadar yaşamaktadırlar.

Pilot Balinalarda Beslenme

Pilot balina türleri aktif avcılardır ve beslenmelerinin neredeyse tamamını kalamar oluşturur. Kalamar yakalamada uzmanlaşmışlardır ve bunun için birçok fiziksel yeteneklere sahiptirler. Kalamar dışında ahtapot, ringa balığı ve küçük balıkları da yerler. Diğer balina türlerine oranla daha az yemek yerler, günde ortalama 70 kilogram besin tüketirler. İstedikleri besini avlamak için birlikte çalışırlar ve kolaylıkla tüketirler.

Pilot Balina Nasıl Ürer ?

pilot-balinaPilot balinalarda dişiler cinsel olgunluğa 6-7 yaşlarında 3,7 metre boyunda ulaşırken, erkekler 12 yaşında be 4,6 metre uzunluğunda erişirler. Gebelik süreleri yaklaşık 12 ile 15 ay kadar sürmektedir. Dişi balinalar her 3 veya 5 yılda bir doğum yaparlar. Yavru balina doğduğunda yaklaşık 225 kilogram ağırlığında ve 6 metre boyunda olmaktadır. Yavrular yaklaşık 22 ay boyunca annenin bakıcılığında dururlar ve 2 sene süt emerler. Balinaların çoğu yaz aylarında doğmaktadır fakat yıl boyunca da meydana gelebilirler. Erkekler dişiler için hem cinsleri ile yarışırlar ve erkeklere ve dişilere zarar verebilirler. Hatta çiftleşme döneminde zarar gören dişilerde hep yara izleri görülmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir