Pomeranian Köpeği

pomeranian-kopegi-pomeranyaPomeranian Köpeği (Pomeranya olarak adlandırılabilir) Yaşamda farklı türe sahip canlıların insan yaşamı üzerindeki önemi büyüktür. Çünkü birçok canlı tıpkı bizler gibi çeşitli türden his ve duygulara sahiptir. Bu durumda bizlerin bu canlılarla duygusal olarak daha iyi bir bağ kurmamıza olanak veriyor. Sevdiğimiz ve aramızda bir bağ oluşan canlıları hayatımızın en odak noktasına koyarak onlarla her zaman vakit geçirmekten büyük bir keyif alıyoruz. Bu konuda özellikle köpekler bizlerin her zaman en iyi dostu olmaya aday türden canlılar olarak biliniyor. Birçok farklı ırk yapısına sahip olan bu köpekler arasında özellikle Pomeranian Köpeği cinsi, dünyadaki en sevimli köpek türleri arasında yer almaktadır. Bu türler beslemek için en iyi tercihlerden biridir. Çünkü sahip oldukları çok iyi yaşam enerjileriyle yeni şeyler öğrenmekten büyük keyif alırlar. Ayrıca sahiplerine karşı da oldukça sadık ve bağlı bir yapıdadırlar. İnatçı yönlerinin bulunmasıyla birlikte özgüvenleri yüksek ve cesur olan bir ırktır.

Bazı Özellikleri

Oldukça sevimli görünümde olan bu canlılar, sivri burun ve dik kulaklarıyla dikkat çekmektedir. Tüy yapıları da yeterince gelişmiş bir durumdadır. Pomeranian Köpeği türlerinin yüz yapıları ise biraz oyuncak bir ayıyı biraz da tilkinin yüzüne benzer bir görünümü andırmaktadır. Badem ve parlak yapıda olan gözleri genel olarak koyu bir renktedir. Burunları da her ne kadar genellikle siyah bir renkte olsa da bazen de kürkünün rengine benzer tonlardadır. Bu köpeklerin bir diğer özelliği de boyunlarında oldukça belirgin bir yele taşımalarıdır. Bu hayvanların kuyruk yapıları ise sırt bölümlerinde öne doğru kıvrılmış bir haldedir. Genel yapıları itibariyle kürk yapılarında daima tek bir renk hâkimdir. Fakat olası bazı durumlarda ise çift rengin oluşabildiği de görülmüştür. Bu sevimli canlıların kürk renkleri de birtakım farklılıklar gösterebilmektedir.

Bu kürk renkleri arasında turuncu tonlar, kızıl ya da kahverengi ve bunlardan başka ise beyaz renkte yer alabilmektedir. Fiziki görünümleri bakımından normal köpek yapılarına nazaran biraz daha küçük bir şekle sahiptirler. Yaklaşık ortalama ağırlıkları 1 ila 3 kg arasında değişen bu türler boy bakımından ise 18 ile 30 cm arasında bir uzunluğa sahiptir. Bu köpeklerin ömürleri ise yaklaşık 13 ila 16 yıl arasında değişmektedir. Spitz isimli bir köpek gurubunda yer alan bu türler genel olarak sahipleri tarafından bir süs köpeği olarak tercih edilmektedir.

Coğrafi Kökeni

Birçok köpek türü birbirinden farklı bölgelere özgü birtakım niteliklere sahiptir. Pomeranian Köpeği türü de bu sınıflandırma da yer almaktadır. Kuzey Polonya ve Doğu Almanya’nın günümüzdeki bölümünü kapsayan Orta Avrupa’nın Pomeranya bölgesine ait Spitz grubu sevimli bir köpek cinsidir. Polonya ve Almanya bölgelerine ait olarak tanınan bu köpek cinsi farklı ülkelerde iyi bir popülariteye sahiptir. Bunun etkileri özellikle kendisini Amerika bölgesinde göstermektedir. Çünkü burada en çok beslenen köpek türleri arasında üst basamaklarda bulunmaktadır.

Pomeranian Cinsi Köpeklerin Yaşam Alanları

pomeranian-kopegi-pomeranyaEskiden Pomeranian Köpeği cinsini av ya da bekçilik gibi amaçlar doğrultusunda kullanmak mümkün olmaktaydı. Hatta bu köpek türleri kızak köpeği olarak da aktif bir rol üstlenebilen güçlü bir yapıya sahip canlılardı. Hala güçlü, sağlam ve cesur olmalarıyla birlikte günümüzde bu köpekleri artık evde de bakmak mümkün bir hale gelmiştir. Genel olarak bu köpeklere yaşam alanı sağlamak açısından apartman ya da müstakil ev gibi alanlar en ideal seçeneklerden biridir. Ev içerisinde kendisine ait bir alan olmasından oldukça memnuniyet duyar. Çünkü çevresine rahatsızlık vermeden bu alanda çoğu zaman eğlenmekle ilgilenebilir.

Pomeranian Cinsi Köpeklerin Beslenmesi

pomeranian-kopegi-pomeranyaBu köpeklerde beslenme konusunda iyi bir programın yapılması önemlidir. Çünkü Pomeranian Köpeği cinside tıpkı insanlar gibi fazla kilolar alabilmektedir. Bu durum köpeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı bir beslenme programına uygun hareket etmek büyük önem arz etmektedir. Köpeğe verilecek mama konusunda gereken günlük kalori alımı değerleri belirlenerek bu şekilde hareket edilebilir. Genel olarak beslenme de kuru mama seven bu köpeklerin yaşları ilerledikçe kalori konusunda yeni bir düzenleme ve program yapılabilir.

Pomeranian Üremesi

Pomeranian Köpeği türleri, çiftleşme zamanlarına geldiklerinde kızgınlık dönemi adı verilen bir durumda olurlar. Bu üreme isteği dönemleri 1 ya da 3 haftalık sürelere kadar uzayabilmektedir. Erkek ve dişi birbirlerine kur yaparak dikkatlerini çekerler. Bu dönemlerin yıl içerisinde 2 ya da 3 kez oluşması normal olarak kabul edilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir