Portekiz Su Köpeği

İnsanların en eski çağlardan bu yana en yakın arkadaşlarından birisi köpeklerdir. Farklı ırklar her zaman insanların ilgisini çekmiş ve çeşitli coğrafyalarda belli türler öne çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi de Portekiz Su Köpeği’dir. Bu ırk adından da anlaşılacağı gibi ilk olarak Portekiz’de ortaya çıkmış ve yüzyıllardır yaygın olarak bulunmaktadır. Portekiz bölgesinde “su köpeği” olarak adlandırılır. Bunun nedeni bölgedeki balıkçıların en büyük yardımcılarının bu köpekler olmasından kaynaklanıyor. Balıkçılar tarafından köpek balıklarının ağlara yönlendirilmesi ve yakalanmasında kullanılmışlardır. Bozulan ağların toplanması, kıyı ile gemiler ya da gemiler arası haber taşınması, yüklerin korunması gibi sayısız işlerde bu köpeklerden yararlanılmıştır. Balıkçılar tarafından büyük ilgi gören Portekiz Su Köpeği, zaman zaman denizcilere kiralanarak ek gelir kapısı olarak dahi kullanılmıştır.

Orta boy ırklar arasında yer alan bu köpekler, dayanıklı ve kaslıdır. Kürkleri düz yada dalgalı, kaba yada parlak, tam ya da hafif kıvırcık olmaktadır. Kürkleri genel olarak beyaz, siyah, kahverengi, gümüş ya da gri renkte olabilmektedir. Diğer köpek ırklarından ayrılan en bariz vücut özellikleri parmak aralarının belirgin derecede perdeli olmasıdır. Bu, onların yüzmelerinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

Portekiz Su Köpeğinin Yaşam Alanı

portekiz-su-kopegiPortekiz Su Köpeği, eski çağlarda balık avında fazlaca kullanılmıştır. Çok iyi bekçilik yaptıkları için bekçilik alanlarında da kullanılmış, eğitime yatkın yapılarıyla şovlarda, görsel şölenlerde fazlaca yer almışlardır. Yaşam alanları son derece geniştir. Kırsal bölgelerde kolayca yaşayabilirler. Bunun yanında apartman yaşamına da kolayca adapte olabilirler. Fakat hareketli yapılarından dolayı en uygunu küçük bir bahçesi olan evlerdir. Çocuklarla ve diğer petlerle oldukça iyi geçinir, sevilmekten hoşlanırlar.

Suyu çok seven Portekiz Su Köpeği, eğer bir havuzunuz varsa ya da deniz kenarındaysanız suda eğlenmekten mutluluk duyacaktır. Suya girerek kendisi avlanabilir. Arkadaş canlısı olduğu için ev sakinleriyle iyi vakit geçirir. İlgisiz kalmaya pek dayanamaz, hatta bekledikleri ilgiyi sahiplerinden göremezlerse hırçınlaşabilirler. Suda çok fazla vakit geçirmeyi sevseler de bu, onlar için her zaman sağlıklı olmayabilir. Aşırı suda kalmak erken yaşta sağır olmalarına sebebiyet verebilir.

Portekiz Su Köpeğinin Coğrafi Yayılışı

Portekiz Su Köpeği, ortaçağdan bu yana geçmişi bilinen bir ırktır. Portekiz’de farklı iki ırkın çiftleşmesinden ortaya çıktığı yönünde bulgular varsa da kesinlik yoktur. Ana vatanı Portekiz; özellikle de ülkenin kıyı kesimleridir. Buralarda balıkçılar tarafından yetiştirilmiş, yardımcı olarak kullanılmışlardır. Zamanla daha farklı coğrafyalara yayılmışlar, özellikle Amerika’da büyük ilgi görmüşlerdir.

Sahil kesimlerinde balıkçılar tarafından ilgiyle takip edilen Portekiz Su Köpeği, Portekizlilerin gittikleri hemen her yere adeta bir tayfa gibi götürülmüşlerdir. Fakat bütün yeteneklerine rağmen bu ırkın gerekli yayılmayı gösterdiği söylenemez.

Portekiz Su Köpeği Beslenmesi

portekiz-su-kopegiBu ırkın sağlıklı olabilmesinin iki temel yolu vardır. Bunlardan birisi sağlıklı beslenmesi; ikincisi de gerekli egzersizlerini yapabilmesidir. Köpeğinizin sağlıklı olabilmesi ve sağlıklı görüne bilmesi için yeterince beslenmesi gerekir. Bunun için en ideal besin, kuru mamalardır. Gerekli beslenmeyi sağladıkları sürece kemikleri güçlenecek, yatkın oldukları rahatsızlıkla engellenebilecek ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaklardır.

Portekiz Su Köpeği ırkının yaşına göre beslenmesi gerekir. Alerjiye çok yatkın olmamakla beraber tatlılar, şarküteri ürünleri veteriner kontrolü olmadan verilmemelidir. Kaliteli markaların mamaları üzerinde hangi türlerin beslenmesinde kullanılabileceği belirtilir. Gerekli inceleme yapılarak mama tercihini yapabilirsiniz. Hareketli bir yapıları olduğu için mama tercihinde aşırı seçicilik gerekmez. Kilo almaya çok yatkın değillerdir.

Portekiz Su Köpeği Üremesi

Portekiz Su Köpeği cinsinin erkeği yaklaşık 6. Ayda cinsel olgunluğa erişir. Bu süreden sonra da sürekli çiftleşebilir. Dişiler için ise sağlıklı çiftleşme yaşı 2 ila 7 yaş aralığıdır. Dişi köpeğin kızışması 18-21 gün arasında sürer. Çiftleşme bu sürenin 9. Gününden sonra gerçekleşir. Daha önceleri dişi, erkeği cezp etse de çiftleşmeyi reddeder. 14. Günden itibaren de döllenme başlar ve dişi yine çiftleşmeyi reddeder.

Bu köpek ırkının hamilelik süreci genel olarak 63 gündür. 40. Günden itibaren hamile oldukları vücut yapılarından belli olmaya başlar. Göğüsleri dolgunlaşmaya, vücutları şişmanlamaya başlar. 25., 30. Günden itibaren ultrasonda hamile olup olmadıkları belli olur. Doğum sancıları 12 saat kadar sürer ve tek seferde ortalama 2-6 yavru dünyaya getiriler.


Portekiz Su Köpeği” için 1 yorum

  1. Methbox Yanıtla

    Bayılıyorum bu köpeklere. Bir tane sahiplenmek istiyorum ama pet shoplardan satın almak istemiyorum. Sahiplendirilmek istenen bir tane bulsam kesinlikle kaçırmam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir