Pug Köpeği

Bir Pug Köpeği

Her ev için en sevecen arkadaşlardan biri olan bu köpek, evcil hayvan dostlar arasında en vefakar ve sadık canlılardan birisidir. Bu tür içerisinde özellikle pug köpeği çok sevecen, arkadaş canlısı ve sevimli bir hayvandır. Bugün dünya genelinde köpek seven insanların çoğunun tercih ettiği bu tür, ev ortamında kolaylıkla beslenen ve ilgiden hoşlanan bir türdür.

Temel olarak ilk yaşam yerlerinden biri Çin olarak bilinen bu canlılar bir zamanlar Çin’de neredeyse her ailede bulunan bir köpek cinsidir. Hem evcil bir yapıya sahip olması hem de yoğun bulunmasından ötürü pug köpeği cinsleri süs köpeği kategorisinde görülmüştür. Bu nedenle özellikle Çin üzerinden dünyaya yayılarak, Avrupa’da da birçok evde bu köpek türü beslenmeye başlanmıştır.

Pug Köpeğinin Yaşam Alanı

Pug Köpeği Yaşam Alanı

Bahsedildiği gibi ana yaşam alanı yani ilk görülme noktası Çin olan pug köpeği oyuncak ırkı bir köpek olmakla birlikte temel fiziki özellikleri arasında kırışık bir yüz, basit bir burun ve sarmal bir kuyruk yer alır. Farklı renklerde olmak üzere siyah, beyaz, kahverengi, krem rengi gibi tüyleri bulunan kısa ve parlak bir kürkü vardır.

Gelişmiş ve kaslı bir vücuda sahip olan pug köpeği küçük bir boya ve karakterini esinlendiren minik bir fiziğe sahiptir. Ancak buna rağmen boyundan büyük bir sevecenliğe ve tatlılığa sahip olduğu için boyundan büyük şeklinde de adlandırılmaktadır. Antik Çin imparatorluğu zamanında lo-sze şeklinde da adlandırılan pugun, günümüzde modern zamanlarda Pekinez köpeği olarak bilinen türün atası olduğu da düşünülmektedir.

Coğrafi Olarak Pug Köpekleri

Temel olarak pug köpeği türünün anavatanı Çin olarak düşünülse de dünyaya yayılması ve daha popüler hale gelmesi özellikle Hollanda ve Birleşik Krallık sayesinde olmuştur. Öyle ki günümüzde bu köpekler Birleşik Krallık Stuart Hanedanı ile özdeşleşmiş Hatta Hollanda’da Orange Hanedanı tarafından da ön plana çıkarılmıştır. Hatta çoğu zaman bu köpek Hollandalı buldog, Hollandalı Mastiff gibi isimler ile de anılmaktadır.

Dağılışı

Milattan Önce 400’lü yıllara dayanan bir zamanda Çin hükümdarları tarafından kucak köpeği olarak yetiştirilmiş olan pug köpeği Konfüçyüs tarafından dahi kısa ağızlı köpek olarak belgelenmiştir. Tarihte bir dönem Budist rahipler tarafından Tibet’te çok popüler şekilde tutulduğu ve sonrasında Japonya ve ardından da Avrupa’ya doğru yayılım gösterdiği görülmüştür.

Döneminde Çin imparatoru Qin Shi Huang, Çin tarihi ile ilgili tüm belgeleri yakmış olduğu için bu köpek hakkındaki birçok belge de yanarak kaybolmuştur. Taki 16. ve 17. yüzyıllara kadar uzanan süreçte Çinliler tarafından beslenmiş olan bu köpek türleri, 16. yüzyılda Hollandalı Doğu Hindistan şirketi tarafından ithal edildikten sonra popülerliğini arttırmıştır. Hatta bu tarihlerde Hollanda Orange prensini suikastçılardan koruması üzerine pug sarayın resmi köpeği olarak belirlenmiş ve birçok kral ve kraliçe Hollanda’dan dışarı çıktıklarında dahi her zaman bu köpekleri yanında seyahat ettirmiştir.

Daha sonraki dönemlerde birçok Avrupa bölgesinde de popülerlik kazanarak, İspanyollar ve İtalyanlar tarafından da beslenmesi tercih edilmiştir. Hatta İtalyanlar tarafından pug köpeği özel giysiler ile süslenmiş ve makam arabaları önünde dahi koşturulmuştur. Avrupa orduları tarafından insan takip için kullanılmış veya bekçi köpekleri için de tercih edilmiştir.

18. ve 19. yüzyıllarda çok daha popüler bir şekilde Fransa’ya kadar ulaşan ve Napolyon Bonapart döneminde dahi şanslı köpek olarak bilinen bu köpek türü İngiltere’de ressamların tercihi olmuştur. 19. yüzyıl İngiltere’sinde kraliçe Victoria hanedanlığında varlığını sürdürmüştür. Son aşamada ise Birleşik Devletlere ulaşan pug, Amerika’da çok geçmeden hızlı bir şekilde tanınmış ailelerin evlerine ve köpek şovlarına ulaşmaya başlamıştır. 1980’li yıllarda televizyon şovlarında rol almaya bile başlayan bu köpek cinsi, Amerika’da kendi adına kulüpler kurmayı dahi başarabilmiştir.

Pug Köpeği Nasıl Beslenmelidir?

Pug Köpeğinin Beslenmesi

Her köpek türü için ayrı bir beslenme ve bakım ihtiyacı yer aldığı gibi pug köpeği için de beslenme ve bakım kurallarına dikkat etmek onu daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir hale getirecektir. Evde beslemek için en güzel köpek cinslerinden biri olan pug, çok fazla havlamadığı, çok fazla büyümediği ve çok büyük bir alan kaplamadığı için herkes için avantajlı görülmektedir.

Duygusal ve sahibini kıskanan bir yapıya sahip olduğu için de başka birinin sahibini sevdiğini gördüğü zaman üzülebilir. Çok sevilen bu hayvanlar; insanların ne yerse yesin ona da verebileceği şeklinde bir algı ile yetiştirilmektedir. Ancak bu türler için bu beslenme şekli gayet yanlış bir durum oluşturmaktadır. Bu köpeklerde özellikle yavruluk dönemlerinde protein ve vitamin alması için doğru köpek mamalarının kullanılması gereklidir.

Yetişkinlik dönemlerinde ise yavru köpek mamalarına göre çok daha az protein ve vitamin içerdiği için bu mama yavru köpeklere verilmemelidir. Toplum içerisinde bilindiği üzere bu tür köpekler fazla yemek yedikleri konuşulan bir cins oluşturmaktadır. Bu bilgi kısmen doğru olsa da kendi mamalarını verdiğiniz zaman yeteri kadar yiyerek doyacaklardır. Ancak ev yemeği vermeye başladınız zaman verdiğiniz miktarın daha fazlasını ister ve doymama hissine kapılırlar. Bu durumda yavaş yavaş kilo almaya başlayan pug köpeği küçük burnu dolayısıyla solunum zorlukları çekmeye de başlayabilir.

Genellikle tüy dökme problemleri bulunduğundan dolayı mevsim geçişlerinde tüy dökme sorunları göz önünde bulundurarak, temizliğine önem vermek gerekir. Bu dönemde de beslenmesine dikkat ederek, özellikle protein içerikli mamaları çok yüksek miktarda olmamak kaydıyla tüketmesine dikkat etmek gereklidir.

Pug Köpeklerinin Evde Bakımı

Çok insan canlısı bir yapıya sahip olduğu için bilhassa bebek ve çocuklarla çok iyi anlaşan pug köpeği başka köpek ırklarıyla da kolaylıkla anlaşabilir. Çocuksu bir yapıya sahip olduğu için oyun oynamayı ve kendilerini sevdirmeyi çok seven bu köpekler özellikle sahipleri ile birlikte uyumayı da çok severler. Miskin bir yapıya sahip oldukları için çok fazla uyumayı seven bu köpekler için iyi bir uyku alanı oluşturmak sık sık dinlemelerini sağlayacaktır.

Her noktada belirtildiği gibi pug köpeği oldukça sevimli ve mutlu bir hayvan olmak ile birlikte yüz hatlarına bakıldığında, çok mutsuz ve keyifsiz görünür. Ancak minik sarmal kuyruklarını sağa sola salladıklarında gayet mutlu olduklarını anlayabilirsiniz.

Bu köpekler yavru iken alındığında, ellerinizi, ayaklarınızı ve sert cisimleri sık sık ısırmaya çalışırlar. Çünkü bu dönemlerde dişleri yeni çıkmaya başladığı için uygun fiyatlarla pet shoplardan diş kaşıma kemiği satın alarak, kendilerine yardımcı olmanız gerekecektir. Ayrıca bu dönemlerde bir defaya mahsus kaynamış yumurta ve kemik suyu gibi gıdalar ile kendisine destek olabilirsiniz. En önemli noktalardan biri olarak da eksiksiz bir şekilde veteriner kontrollerini ve aşılarını yaptırmanız gerekir. Çünkü bu köpek cinsi çok kolay hastalık kapan köpekler arasında bulunmaktadır.

Pug Köpeğine Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediler veya köpeklere çok küçük yaşlarındayken şiddet ve baskı uygulayarak tuvalet eğitimi verilmesi, ilerleyen zamanlarında korkak ve savunmasız olmalarına neden olacaktır. Bu nedenle çoğu kişi tarafından önerilen şekilde şiddetle tuvalet eğitimi verilmesi yönteminden kaçınılması gereklidir.

Bu kapsamda pug köpeği tuvalet eğitimi vermek istediğiniz dönem içerisinde, evin pek çok yerine gazete sermeniz faydalı olacaktır. Çünkü bebeklik dönemlerinde bu köpek türü tuvaletini gözükmeden yerlere yapar ve her yeri kirletebilir. Özellikle koltuk arkası, masaların altı, mobilyaların arka kısımları gibi yerlere tuvalet yapma ihtiyacı hissettiği için bu tür bölgelere gazete sererek, önlem alabilirsiniz. Bir süre sonra gazetelerin bulunduğu bölgeye tuvalet yapma alışkanlığı elde edeceği için gazeteyi serdiğiniz yere tuvaletini yapmaya başlayacaktır.

Bu sayede tuvalet eğitimini yavaş yavaş verdiğinizde, istediğiniz ve belirlediğiniz yerde tuvalet ihtiyacını giderme başlar. Özellikle bu konuda önerilen koku spreylerinden kullanarak kendilerine yardımcı olabilirsiniz. Şiddet uygulamak önerilmese de bu dönemlerde yanlış hareketlerinde poposuna hafif bir şekilde vurduğunuzda, kendisini kızdığınızı anlayacaktır.

Pug Köpeği Üremesi Nasıl Sağlanır?

Her köpek gibi pug köpeği cinsi de belirli dönemlerde üreme ve çoğalma ihtiyacı hissedecektir. Bu dönemlerde mutlaka veteriner kontrolleri gerçekleştirilmesi ile birlikte kontrollü bir şekilde üreme yapılması için gereken önlemler alınabilir. Eğer bir pug köpeği sahibi iseniz, yine aynı cinsten yavrular elde etmek istediğinizde de üreme için aynı cinsten çiftleştirmeye yüksek özen göstermeniz gereklidir.

Pug Köpeğinde Hassas Noktalar

Evinde pug köpeği beslemeyi seçen kişilerin bilmesi gereken hassas noktalar yer almaktadır. Kendisi sevecen bir yapıya sahip olduğu için sevildiğini hissettiği anda da sahibine sevgisini göstermeye çalışır. Oyuncu bir yapıya sahip olduğundan dolayı oynamayı ve sevilmeyi ister. Ancak ceza verildiğinde de hassas bir yapıya sahiptir.

Hantal bir yapıya sahip olsa da eğlence ve maceraya her zaman açık olan bu sevimli hayvanlar kendi cinsinden veya farklı cinslerden köpeklerle iyi anlaşabilir. Ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşam ömürleri bulunan bu hayvanlar, havlama ve hırçınlık gibi huylara sahip değillerdir, apartmanlarda rahatlıkla yaşayabilirler.

Her ne kadar tuvalet eğitimi yavaş ve zor olsa da yetenekli hayvanlar olarak düzenli günlük egzersizlerine dikkat edildiğinde, sağlıklı ve huzurlu yaşayabilirler. Hem dişisi hem de erkeği için yaklaşık olarak kilo özellikleri 6-8 kilogramdan 12-14 kilograma ulaşabilir. Ancak mutlaka sahiplerinin yemek düzenine dikkat ederek kilo kontrolünü sağlaması gereklidir.

Boy olarak 25-28 santimetreye kadar uzama özelliğine sahip olan pug köpeği hem bakımı kolay hem de yaşaması keyifli bir hayvandır. Kirlenmesi halinde kolayca bakımı ve temizliği yapılabilir. Çok uzun ve bol tüylü olmadığı için tüy dökme dönemi de daha rahat olacaktır.

Pug Köpeği Genel Sağlık Sorunları

Pug Köpeği resmi

Birçok köpekte görülebilecek şekilde pug köpeği için genel sağlık sorunları bulunmaktadır. Özellikle sıcak ve soğuk havaya karşı duyarlı olan bu köpek türleri solunum problemleri yaşayabilmektedir. Burun yapısı küçük olduğu için çok fazla kilo aldığında solunum darlığı yaşayabilir.

Minyon bir yapıya sahip olduğu için doğum sırasında doğum problemleri yaşayabilir ve bu problemler nedeniyle vücut yapısında anomali görülebilir. Diz kapağında çıkık bulunabilir, derisinde problemler bulunabilir. Hatta bu köpeklerde epilepsi dahi görülebilmektedir.

Çok uzun bir burunları olmadığından dolayı sık sık göz sorunları yani kornea yırtılması veya göz kapaklarının içe kıvrılması gibi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Görülen en büyük sorunlardan birisi ise hareketsiz bir yaşam ve her gün egzersiz yaptırılmaması sonrasında obeziteye yakalanmalarıdır. Obezite problemleri ile karşılaştıklarında ise öncelikle solunum darlığı sonrasındaysa tembellik ile yaşam ömürleri kısalabilmektedir. Ayrıca pug köpeği aşırı sıcaklıklara ve neme tahammül edemediği gibi anesteziye karşı da çok hassas bir yapıya sahiptir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir