Ragdoll Kedisi

Detaylı ve sabırlı bir eğitimle çok ilginç komutlar öğrenme yeteneğine sahip olan ragdoll kedisi yüksek bir zeka ve beceri kapasitesine sahiptir. Ragdoll, erkeklerde 10 kilograma dişilerde ise 7 kilograma kadar ulaşabilen, ortalama 15 yıl gibi yaşam ömürleri bulunan özel bir kedi türüdür. Diğer kedi türlerine göre çok daha ilginç bir karakteri bulunan ragdoll özellikle kucağa alındığında, kendini tamamen serbest bırakmayı çok sever. Bu nedenle bazen bebek muamelesi göstermeniz dahi gerekebilir.

Sahipleri ile çok iyi ilişkiler kurabilen ragdoll kedisi çoğu zaman sahibini kapıda bekleyecek kadar sadıktır. Özellikle belirli komutlar için ses ve çağrışımları kolay bir şekilde ezberleyen bu kedi türü, eve geliş-gidiş, yemek yeme, oyun zamanlarını çok kolay bir şekilde öğrenebilir. Bilhassa oyun oynama sırasında sahipleri ile vakit geçirmekten zevk alan bu tür, iyi bir eğitim ile birçok farklı oyun türü öğrenebilir. Hatta köpeklerde başarılan attığınız oyuncağı size geri getirme gibi oyunları dahi bu kedi türüne öğretebilirsiniz.

Ragdoll Kedisi Nasıl Doğmuştur?

ragdoll-kedisiİlk olarak Amerika’da Kaliforniya eyaletinde Ann Baker tarafından üretilen ragdoll kedisi 1960’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Baker tarafından kurulan bir vakıf sayesinde dünyaya tanıtımı yapılan bu ırk güzel bir görüntü sergilerken, kürkü sayesinde de etkileyici bir görsel yapı ortaya koymuştur. Bu sayede hızlı bir şekilde yayılım gösterdikten sonra Avrupa ve Asya’ya kadar ulaşmıştır. 1993 yılında tanınmaya başlanan ve 2000’li yıllarda tüm dünya tarafından bilinen bir tür olarak çok beğenilmektedir.

Baker, türün genetiğinin iyi bir şekilde korunabilmesi için kesin bir genetik özellik elde edilene kadar üretimin başından durmuş ve ırkın bugün gösterdiği bu estetik görüntünün elde edilmesini ve korunmasını sağlamıştır. Aslında bu ırk üzerinde birçok farklı spekülasyon yayılmasına rağmen net olarak doğruluğu belirlenmemiştir. Zira bu kediler üzerinde farklı laboratuvar deneyleri gerçekleştirildiği iddia edilmektedir.

CIA tarafından bu kedi ırkı üzerinde yapılan deneyler kapsamında insan genlerinin kedilere aktarıldığı ve farklı amaçlar güdüldüğü iddia edilmektedir. Bizzat Baker tarafından ortaya atılan bu iddia hakkında henüz kesin bir kanıt bulunmamıştır.

Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

ragdoll-kedisiİri ve kaslı bir vücuda sahip olarak estetik bir görüntü ortaya koyduğu için daha sık tercih edilmeye başlanan ragdoll kedisi mavi gözleriyle birçok ev sahibi tarafından tercih edilmektedir. Sevgi dolu bir kedi ırkı olduğu için apartmanda yaşamaya alışkın bir türdür ve insanlarla çok iyi anlaşabilir. Uyumlu bir kedi ırkı olduğu için soğukkanlı yapısı ile her değişikliğe uyum sağlayabilir. Bu nedenle apartman hayatına daha uyumlu bir kedi türüdür.

İnsancıl bir hayvan olduğu için hem insanlara hem de çocuklara düşkündür ve iyi anlaşabilir. Hem oyuncaklarıyla hem de aile fertleri ile oynarken vakit geçirmekten hoşlanır ve bu sayede ev hayatına kolay bir şekilde alışabilir. Kolay bir eğitimleri bulunduğu için aileye kolay alışabilir ve özellikle geniş aileler için uygun bir kedidir. Evinizdeki diğer hayvanlarla ve çocuklarla tanıştırırken, biraz hassasiyet gösterdiğinizde kısa sürede alışacaklardır.

Ragdoll Kedisi Nasıl Beslenmelidir?

Hareketli ve oyuncu bir kedi türü olduğu için ragdoll kedisi veterinerlerden öneriler alınarak beslenmelidir. Bu kapsamda çoğu zaman önerilen mamalar arasında kuru mamalar daha uygun görülmektedir. Bu tür bir beslenme yapılması ile birlikte özellikle ilk büyüme çağlarında hem tüy yapısı hem de deri yapısı daha güçlü bir hale gelerek, vücut orantılı bir şekilde büyüme gerçekleştirecektir. Hatta ilerleyen yaşlarda beslenmesine dikkat edilmesi ile birlikte bu türde deri yapısı korunarak, hastalıklardan uzak durulabilir.

Mama seçimleri gerçekleştirirken mamanın kedinin ağız ve diş yapısına uygun bir şekilde taneciklerine dikkat edilmesi gereklidir. Bu sayede diş yapısı gereği rahat bir şekilde bu mamayı tüketebilir ve sağlıklı bir beslenme şansı elde edebilir. Özellikle tüy yapısı nedeniyle alerjik bir yapıda gösterebilen ragdoll kedisi için hekimler tarafından önerilen uygun içerikleri sağlayan kuru mamalar tercih etmeye mutlaka önem göstermelidir.

Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

ragdoll-kedisiKlasik görüntüsü gereği ragdoll kedisi türünde üst karın bölgesi hafif kilolu görünebilir. Ancak beslenmesine dikkat edilerek fazla kilo alması engellenebilir. Yaşam alanında kendi kendine hareketli ve oyuncu bir tür olmasına rağmen interaktif oyun türleri öğretilmesi ile birlikte daha enerjik bir hale getirilebilir. Bu sayede vücut yapısı korunabilir. Bu nedenle aile fertlerinden birisinin gündelik olarak kendisine oyun süresi ayırması doğru olacaktır.

Özellikle ihtişamlı bir görünüme sahip olan tüyleri nedeniyle çok beğenilen ragdoll kedisi günlük olarak tüylerinin fırçalanması ihtiyacı gösterir. Bu sayede kılları birbirine dolanma sıkıntısı göstermez. Ölü tüyler düzenli bir şekilde alınmalı, dişleri günlük olarak fırçalanmalıdır. Bu bakım günlük olarak yapılmıyorsa da en az haftada bir defa mutlaka yapılmalıdır. İki üç haftada bir tırnakları düzenli şekilde kesilmeli, göz ve kulak çevresi kontrol edilmelidir. Akıntılar oluşabileceği için nemli bir bez ile göz ve kulak çevresi temizlenebilir.

Tuvalet özellikleri için kum kabı, türün boyutlarına uygun şekilde seçilmelidir. Rutin kum kabı temizliği gerçekleştirilmeli ve kumun temiz olmasına dikkat edilmelidir. Dışkılama sonrasında kontrolü yapılmalı ve hijyenik bir bakım sağlanmalıdır. Kuyruk kısmında dışkı bulaşma ihtimali olacağı için temizliğine dikkat edilerek, tuvalet ihtiyacı takip edilmelidir.

Ragdoll Kedisi Sağlık Kontrolü

İyi bir beslenme düzeni, veteriner kontrolü ve yaşam koşullarının iyi bir düzeyde tutulması ile 20 yıl gibi bir yaşam süresi dahi gösterebilen ragdoll kedisi çok sağlıklı bir kedi ırkı olarak görülmektedir. Dünyanın en uzun ömürlü kedi türlerinden biri olarak bazı ragdoll cinslerinde hipertrofik kardiyomiyopati veya otozomal polistik böbrek rahatsızlıkları görülebilir. Bu nedenle beslenmesinde tahıl, tavuk, sebze, et, balık, meyve gibi içerikler bulunduran kuru mama tercihleri yapılmalı ve bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır.

Ragdoll Kedisi Üreme Dönemi

ragdoll-kedisiSahip olduğunuz ragdoll kedisi için orijinal yavrular istiyorsanız, mutlaka veteriner kontrollü bir şekilde kendi türü ile çiftleşme sağlamasına dikkat etmeniz gerekir. Yaklaşık olarak dişilerde olgunluk dönemi 6 ay ile 1 yaş arasında başlamaktadır. Veterinerler tarafından tavsiye edilen çiftleşme dönemi ise 1,5 yaş ve sonrasıdır. Bu dönemde kuyruğu hassas bir duruma gelecek ve daha oyuncu bir hal alacaktır.

Erkek ragdoll kedisi ise yaklaşık 1 yaş civarında ergenliğe ulaşır ve sağlık sorunları ile karşılaşmadığı sürece her dönem üreme içerisinde bulunabilir. Aşıları yapılmış ve kendi eşi olan bir dişi kedi ile çiftleşmeye alınabilir. Tedavileri düzenli bir şekilde yapıldığı durumda kısırlık gibi bir sorun ile karşılaşmayacakları için doğru bir çiftleşme ile hamilelik dönemi başlayabilir.

Hamilelik Dönemi

Genellikle çok oyuncu bir yapıya sahip olan ragdoll kedisi hamilelik dönemi içerisinde daha durağan ve sakin bir yapıya sahip olabilir. Bu dönem sonrasında dişilerde kızgınlık dönemi yaşanmayacağı için ortalama 2 ay süreli bir hamilelik yaşanacaktır. Bu süreçte veteriner kontrolü ile hem kendinizin hem de hamile olunan yavruların iyi bir beslenmeye sahip olması için mama değişiklikleri yapılabilir.

Yaklaşık %25 kilo artışı görülmesi ihtimali bulunmakla birlikte özel mamalar tercih edilerek ve ilgi gösterilerek, huzursuzluk yaşaması engellenebilir. Hamilelik döneminde bulunduğu için dişiler gizlenme isteği içerisinde olur ve daha güvenli bir nokta arayış içerisine girerler. Bu dönemde doğum ve daha sonrasında yavrularını sağlıklı bir şekilde beslemesi için kendilerine uygun bir alan oluşturularak, özel hissetmeleri sağlanabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir