Samoyed Köpeği

İnsanlara en yakın zihinsel gelişim seviyesine sahip olarak yer alan köpekler insanların en yakın dostu olma özelliği ile yer alır. Herkesin sevdiği bu canlılar birçok yönden insan hayatını kolaylaştırırken beklentisi yalnızca biraz ilgi ve yemektir. Çeşitli türleri olan köpeklerin her türü ayrıca tatlı ve akıllıdır. Samoyed köpeği de bunlardan birisi olarak yer almaktadır.

İlgi odağı olan bu cins köpek gösterişli olduğu kadar da sempatikliği ile ilgileri her zaman üzerine toplayabilmektedir. Bir halk adını alan köpek Samoyed halkının işçi bir köpeği olarak zamanında yer almıştır.

Samoyed Köpeği Hakkında

samoyed-kopegiMemleketi Sibirya’nın kuzeyi olan Samoyed köpeği tüylü yapıya sahiptir. Sibirya’nın soğukluğu bilindiği üzere hayvan üzerinde etkili olup soğuk iklime adapte olması adına vücudunu tüylerle kaplarken bunun normal köpeklerden farklı şekillerde olduğunu belirtmek gerekiyor. Oldukça sevimli canlılar olan Samoyed köpeği aynı zamanda sevimli yüz hatları ile her daim tebessüm eder gibi bir ifadeye sahiptir.

Köpek uzun tüyleri sayesinde özellikle soğuk iklimlerde yaşayabilen ve sevimli mizacına eklenen eğitilebilme özelliği ile de herkesin gözdesi olabilecek köpektir. Dik kulakları ile dikkat ederken diğer yandan uzun bir buruna sahip olup sevimlilik derecesini arttırmaktadır. Sahibini dikkatlice dinlerken diğer yandan etrafta olup biteni de dikkatle gözlemler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

samoyed-kopegiİnsanlar kadar evcil hayvanların beslenmesi de büyük önem arz eder. Sağlam bir yapısı olan Samoyed köpeği aynı zamanda oldukça hassas yapısı ile beslenme düzeni oluşturulurken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Her besini tüketemeyen canlılar olan bu köpek cinsi kolaylıkla yediği bir şeyden etkilenerek zehirlenebilir. Unutulmamalıdır ki benzer de olsa insan ve köpek anatomisi farklılık arz eder.

Doğru şekillerde veterinere de danışılarak oluşturulacak bir yemek listesi ile doğru seviyede protein, karbonhidrat ve diğer enzimleri tüketme adına kuru, yaş ya da diğer çeşitlerde bulunan birçok mama verilebilirken diğer yandan yine yapısına bağlı olarak ete ve kemiğe dayalı bir tüketim oluşturulabilir. Böylelikle gereken kilo düzeyinde tutularak hareket olanağı da kısıtlanmadan oynamasına olanak bulunabilir.

Dünya çapından ilgi odağı olmaya başlayan köpek cinsi Samoyed köpeği için Türkiye’de de kendine has bir kitle oluşmuştur. Kaslı bir vücudu olan bu köpeğin hareket seviyesi oldukça üst seviyelerde olup durmak bilmediğini düşünmek olasıdır. Vücudunda bulunan bu kas seviyesinin üst olması hayvanın güçlü oluşunun en büyük kanıtı olarak yer alırken diğer yandan dış görünüşünden biraz da bahsetmek gerekiyor ise sık ve uzun tüylü canlı sarı renkte, beyaz ya da bej gibi renklerde olabilmektedir. Sahibi ile arasında özel bağlar oluşan bu köpek oldukça sadıktır.

Samoyed Köpeği Üremesi

Sürekli olarak yürüyüşe ihtiyaç duyan Samoyed köpeği hareketli olması dolayısı ile sürekli olarak egzersize ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca da sıcak iklimde hantallaşma durumu meydana gelebileceğinden her iki duruma da dikkat edilerek sahiplenmek daha doğru olacaktır.

Özellikle kendine özel yaşam alanı olan yani bahçesi olan evlerde Samoyed köpeği cinsine bakmak daha kolay olacaktır. Uzun tüyleri dolayısı ile köpek tüy dökmeye elverişli olurken sürekli olarak bakım gerektirmektedir. Kolay eğitimi olmasa dahi biraz çaba ile beraber köpeği eğitebilmek mümkün olmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir