Sfenks Kedisi

(Tüysüz Kedi) Dünyanın birçok farklı bölgesinde zaman zaman ortaya çıkan tüysüz kediler içerisinde bilinen en önemli tür olarak sfenks kedisi yer almaktadır. Kanada tüysüz kedisi olarak da bilinen bu kedi türü, tüysüz deri yapısıyla ve ince kuyruğu ile farklı bir fiziksel görüntü oluşturmaktadır. Büyük gözleri ile bu görüntüsünü daha da ilgi çekici kılan tüysüz kedi türü, hem sakin hem de sadık yapısıyla çoğu ailenin sevdiği bir kedi türüdür.

Nazik bir karaktere sahip olan sfenks kedisi ortalama 7 kilograma kadar ulaşabilen bir ağırlık gösterir. İlgiyi seven bu kedi türünde gittikleri her yerde ilgi çekici bir görüntü oluştururlar ve insanları güldürmek için yapmayacakları hareket yoktur. İnsanlar tarafından çok kolay idare edilebilirler ve terapi kedisi olarak doktorlar tarafından da önerilen bir türdür.

Sfenks türü enerjik ve meraklı bir kedi türü olduğu için çevresinden ilgi görmediği zamanlarda ise kendi çevresini keşfetmeye çalışır ve özellikle yüksek yerler arayarak tırmanmaya başlar. Evde gördüğü bir böceğin peşinden koşar, haylazlık yapar ve atletikliğini zorlayacak oyuncaklarla oynayarak enerjisini harcamaya çalışır.

Çok sosyal bir yapıya sahip olduğu için gün içerisinde evde olmadığınız zamanlarda kendisine bir arkadaş arayacaktır. İyi anlaşan bir yapıya sahip olduğu için başka bir türden kedi veya bir köpekle dahi iyi bir zaman geçirebilir. Başkalarının kendisine arkadaşlık etmesinden hoşlandığı için onu sıcak tutarak, oyun arkadaşı olacak bir canlı ile beraber yaşayabilir. Sıcakkanlı bir canlı olduğundan dolayı kucakta uyumayı veya sizinle beraber uyumayı sever.

Kökeni Nedir?

tuysuz-sfenks-kedisiKanada tüysüz kedisi olarak da bilinen sfenks kedisi tesadüf sonucu ortaya çıkmış kedi türlerinden birisi olarak bilinmektedir. Kanada’nın Toronto kentinde genetik mutasyon oluşması sonucu siyah beyaz evcil bir kedi üzerinden elde edilen sfenks türü, tüysüz bir yavru olarak doğmuştur. Daha sonrasında kedinin sahipleri eşsiz bir tür olduğunu düşünerek bu kedi türünü çoğaltmak istemişlerdir.

İlk defa elde edilen bu tüysüz erkek kedi ve 1970’ler zamanında doğan tüm tüysüz kediler, bir tüylü kedi sayesinde doğmuşlardır. Bu kedi türlerinde tüysüzlük nedeni olan gen, çekinik bir gen olarak tüylü ve tüysüz eşleşmelerinden hem tüylü hem de tüysüz kediler doğmuştur. Asıl adı ile Kanada tüysüz kedisi olarak bilinen bu kedi, uluslararası kedi dernekleri sayesinde Mısır’ın yıllardır rüzgara ve kuma dayanan sfenks heykellerine benzetilerek bu isim verilmiştir.

Nasıl Yayılmıştır?

Dünya genelinde kabul görmüş ve yayılım göstermiş bu kedi türü, Amerika’da Minnesota eyaletinde ve Kanada’nın Toronto şehrinde yetiştirmeye devam edildikten sonra sevilen bir tür olmaya başlamış ve sonrasında öncelikle Amerika’da daha sonrasında ise Avrupa’da giderek yayılmaya başlamıştır. Ülkemize dahi ulaşan bir kedi türü olmakla birlikte bakım özellikleri ve bu vücut yapısı nedeniyle de ülkemizdeki hava şartlarına uyum sağlamaktadır.

Sfenks Kedisi Yaşam Alanı Nasıl Olmalıdır?

tuysuz-sfenks-kedisiDiğer kedi türleri kadar vücut yapısı güçlü olsa dahi tüyleri çok kısa ve görünmeyecek boyutlu olduğu için vücudu daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyar. Aslında sfenks kedisi diğer kediler kadar eşit bir vücut ısısına sahip olmakla birlikte karnı yuvarlak ve göğüsleri geniş bir yapıda olarak daha fazla sıcaklık duyduğu için ev hayatına uyum sağlayabilir. Ev hayatı sayesinde daha sıcak bir yaşam ortamı bulabilecektir.

Daha fazla sıcağa ihtiyaç duyduğu için insanlara çok fazla yaklaşma ve hatta uyurken daha yakın olmayı tercih eder. Bu nedenle ev ortamı için uygun bir kedi olan sfenks özellikle terapi kedisi olarak bilindiği için daha uygun bir ev kedisidir. Doğası ile birlikte çocuklarla ve diğer evcil hayvanlar ile kolay anlaşabilir. Ilıman bir iklimde ev ortamında yaz kış rahatlıkla yaşayabilecek olan sfenks türü, Türkiye için de uygun bir kedi türü oluşturmaktadır.

Sfenks Kedisi Nasıl Beslenmelidir?

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürebilmesi için sfenks kedisi çok daha düzenli ve özenli bir bakım gerektirmektedir. Beslenme konusunda mutlaka veteriner ve uzmanlara danışarak, doğru mamaların tercih edilmesi ve yavruluk döneminden yetişkinliğe kadar her dönemde farklı mamalar ile vücudun desteklenmesi gerekmektedir. Çevresinden herhangi bir mikrop ya da bakteri kaparak hastalanmaması için mama ve su kabının düzenli şekilde dezenfekte edilmesi önemlidir.

Her ne kadar tüysüz kediler olarak bilinse de tüm tüylü kediler gibi hatta daha fazla vücut bakımına ihtiyaç duymaktadırlar. Hava hassasiyeti gösterdiklerinden dolayı derileri üzerinde kokusuz losyonlar veya nemlendirici yağlar ile bakım yapılmalıdır. Diğer kedilere göre tam tersi olarak her hafta mutlaka banyo yaptırılmalı, nazik bebek şampuanları ve nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bu nedenle bebekken banyoya alıştırmanız sizin için ileride de avantaj oluşturacaktır.

Diş etlerini sağlıklı tutabilmek için diş fırçalaması ve ağız bakımına dikkat etmeli, tırnakları en az iki haftada bir kesilmeli, göz kenarlarında oluşan akıntılar düzenli bir şekilde yumuşak bezler ile silinmelidir. Haftada bir defa kulaklarını kontrol ederek temizlemeli, kum kabını her gün temizlemeli ve hijyenik bir tuvalet sunmalıdır. Her ne kadar sfenks kedisi dokunduğunuzda sıcak bir his oluştursa dahi onları sıcak tutacak tüyleri bulunmaz. Bu nedenle siz üşüdüğünüz zaman onların da üşüyor olduğunu unutmamanız gerekir.

Sfenks Kedisi Sağlık Sorunları Ve Bakım Özellikleri

tuysuz-sfenks-kedisiHer ne kadar tüysüz bir yapıya sahip olarak görülseler de aslında sfenks kedisi türünde de tüy yapısı bulunur ve sık bir görünüş ortaya koymadığı için çoğu zaman çirkin olarak da görülebilmektedir. Aslında onu sevimli tutan duygusal yapısı ve insanlara sıcak davranışıdır. Az bir tüy yapısı dahi olsa mutlaka bakımı yapılmalı ve sık sık taranarak bakım uygulanmalıdır. Çeşitli renklerde ve desenlerde deri yapısı gösteren sfenks türü, pigmentler nedeniyle bu değişikliği oluşturmuştur. Bazen bu değişimlerin farkına varmak daha zor olabilir.

Sağlık sorunları noktasında sfenks kedisi çok sağlıklı bir hayvan türü olarak görünse de farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Özellikle kabuklu deri yaraları olarak bilinen ürtikerya pigmentoza gibi rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir. Çoğu kedi türünde görülen hipertrofik kardiyomiyopati gibi rahatsızlıklar da kalıtımsal bir kalp hastalığı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle aşı ya da diğer kontroller için veteriner bakımları aksatılmamalıdır.

Sfenks Kedisi Nasıl Üremektedir?

Özel bir tür olan sfenks kedisi başka bir kedi ile veya yine kendi türünde bir kediyle eşleştiğinde sağlıklı bir şekilde üreme gösterebilir. Ancak çekingen olan tüysüzlük geninin ortaya çıkması için genellikle kendi türünden bir eş ile birlikte olması daha doğru bir sonuç oluşturabilir.

Hamilelik Dönemi

tuysuz-sfenks-kedisiUygun bir kedi eşiyle bir araya gelerek çiftleşmiş olan sfenks kedisi hamilelik döneminde her zamanki haylaz ve oyuncu yapısından sakinleşme dönemine geçiş yapar. Bu nedenle hamilelik döneminde onu daha fazla sıcak tutmak, bakımına daha fazla özen göstermek gerekir. Ona enerji katacak ve vücudunu koruyacak bir mama türü seçilmelidir. Yattığı yer özenli bir şekilde hazırlanarak, sıcak tutulmalıdır. Yaklaşık 2 ay kadar sürecek bu hamilelik dönemi sonucunda 4 civarı sağlıklı yavru elde edilebilir. Bu süreçte mutlaka düzenli veteriner kontrolü yapılmalıdır.


Sfenks Kedisi” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir