Sibirya Kedisi

İnsanlarla dost olabilen ve evcil bir şekilde bakılmaya uygun canlıların yaşamda bizler açısından birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Onların bakımı, beslenmesi ve büyüme süreçleri bizler için hem keyifli ve hem de en eğlenceli zamanlardır. Evde bakımı yapılacak birçok farklı canlı türü bulunmaktadır. Ancak kediler bunlar arasında en sevimli ve en tatlı olanlardan biridir. Bu canlılar cinsleri bakımından birçok sınıflandırmaya sahiptirler. Kürk yapıları, fiziksel özellikleri, tüylerinin uzunluğu ya da renklerinin buna eşdeğer farklı olması gibi pek çok detay bu kedileri ayırt edici nitelikleridir. Günümüzde bilinen en ilginç kedi türlerinden birisi ise Sibirya kedisi türleridir. Çünkü bu kediler özellikle fazla kabarık olan tüy yapıları ile belirgin bir farklılığa sahiptirler.

Detaylar

sibirya-kedisiTabi bunun böyle olması bu kedilerin oldukça soğuk havalarda dahi dirençli bir yapıda olmalarına olanak sağlamaktadır. Bu önemli özelliğinin yanı sıra hareketli ve yeterince güçlü yapısı ile de enerji dolu kedi cinslerinden biri olarak tanınmaktadır. Bu türler genel olarak insanlara karşı sıcakkanlı bir yapıya sahiptirler. Çünkü bu kedilerin sevgi dolu ve mutlu bir ruh halleri bulunmaktadır. Bu durumda Sibirya kedilerinin insanlarla olan bağını güçlendiren en temel etkenlerinden birisidir. Ayrıca diğer kedilere nazaran sahiplerine daha iyi bir bağlılıkla sadakat gösterebilirler. Bu kedilerin en önemli özelliklerinden birisi de tırmanma yetilerinin çok iyi bir seviyede olmasıdır. Sibirya kedisi türlerinin fazla yoğunlukta bir tüy yapısına sahip olması onların daima iyi bir bakımının yapılmasını gerektirmektedir.

Fiziksel olarak gelişmiş ve çevik vücut yapıları sayesinde yüksek görünen birçok noktaya çıkma cesaretini gösterebilirler. Oldukça uzun yapıda olan bıyıklarının yanı sıra büyük ve geniş bir vücutları bulunmaktadır. Fakat bu noktada dişi Sibirya kedilerinin erkek olanlara göre biraz daha ufak bir yapıda olduğunu söylememiz mümkündür. Bu durumun kilo üzerinde de yarattığı bir farklılık bulunmaktadır. Çünkü dişilerde kilo çoğunlukla 7 kilo civarlarına ulaşırken bu erkeklerde ise 11 kiloya kadar çıkabilmektedir. Bu kedilerin yaşam süreleri ise 11 ila 15 yıl arasında değişen sürelere kadar uzayabiliyor. Bu kedilerin göz yapıları ise birçok farklı renge sahip olabildiği gibi sıklıkla sarı ve yeşil renklerde rastlanılmaktadır.

Coğrafi Kökeni

sibirya-kedisiDayanıklı ve güçlü bir yapıya sahip Sibirya kedisi türlerinin kökeninin Rusya’nın Sibirya bölgesine dayandığı biliniyor. Bu bakımdan bu türü Rusya’nın yerli kedileri olarak nitelemek de doğru olur. Sibirya’nın ormanlık alanlarında, vahşi bölgelerde hayat sürmüş olan bu kedi ırkının geçmişi esasen çok eski zamanlara dayanmaktadır. Fakat o zamanlardan beri bölgede yaşayan halk tarafından bu kediler beslenmiş, bakılmış ve günümüze kadar da evcil bir hale gelmiştir. Rusya ile adeta özdeşleşmiş olan bu kediler özellikle 1990 yıllarda dünyada çok daha tanınır olmayı başarmıştır. Doğa koşullarına çok iyi derecede adaptasyon sağlamaları da böylesine soğuk ve zorlu bir bölgede çok uzun yıllar yaşam sürmüş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Yaşam Alanı

Sibirya kedisi türleri dış ortamlarda yaşamaya elverişli bir yapıda olduğu gibi kapalı alanlarda da yaşamını gerektiği gibi sürdürebilmektedir. Ev ortamında çevresindeki insanlara karşı ilgili bir yapıdadır. Çeşitli aktivitelerden ve oyun oynamaktan büyük bir keyif alırlar. Fakat özgür bir ruh yapıları olmasından dolayı genelde dışarıya çıkmak isterler. Bazı durumlarda ev ortamı onları sıkılmasına sebep olabilir. Bu bakımdan günlük düzenli olarak yapılacak gezintiler kedinin kendisini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Sibirya Kedisi Beslenmesi

sibirya-kedisiBakımının her zaman en iyi şekilde yapılması gereken türlerin birisi de Sibirya kedisi cinsidir. Bu, kedinin sağlıklı ve uzun bir zaman zarfında yaşam sürebilmesi için oldukça önemli bir konudur. Tüylerinin belirli aralıklarla mutlaka taranması gerekmektedir. Beslenme konusunda iyi ve düzenli bir program hazırlanarak uygun miktarlarda mama verilmelidir. Bu kedilerin de beslenme sürecinde ilgili ortamın gereken hijyen ve temizlik koşullarına sahip olması gerekir. Bu durum herhangi bir mikrobiyolojik ve alerjik durumların önüne geçecek önemli bir husustur. Ayrıca düzenli olarak yapılması gereken ağız bakımlarının yanı sıra muhakkak veteriner kontrolünde olacak şekilde sağlık durum en yakından takip edilmelidir.

Sibirya Kedisi Üreme Dönemi

Sibirya kedisi türleri diğer ırklara göre daha erken dönemlerde üreme hazırlıklarına girmeye eğilimlidirler. Bu durumun vahşi bir hayat kökeninin olmasıyla yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı kızgınlık dönemleri biraz daha erken evrelerde gelişir ve üreme dönemleri bu aşama ile başlar. Bu dönem yaklaşık olarak 12 günlük bir sürede gelişebilir. 3 ya da 4 aylık süreler zarfında bu bir döngü halinde devam eder.

Sibirya Kedisi Hamilelik Süreci

Yaklaşık 2 ay kadar süren hamilelik sürecinden sonra Sibirya kedisi türleri ortalama olarak 4 ya da 5 yavru dünyaya getirirler. Fakat bu bazı durumlarda 9 yavruya kadar da çıkabilmektedir. Bu kedi türlerinin bilindiği üzere yavaş gelişen bir olgunluk dönemleri vardır. Tam olarak ideal bir olgunluğa ulaşmaları 5 seneye yakın bir süreyi bulabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir