Sibirya Kurdu

sibirya-kurdu-husky-kopegiÇekici görünümleriyle ilk bakışta dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir köpek ırkı olan sibirya kurdu tarihsel anlamda da en önde gelen ırklardan biri olmaktadır. Yüzyıllar süresince bekçilik ve kızak çekme gibi görevlerde kullanılan bu ırk ismini Sibirya gibi çok ağır soğuk hava şartlarının yaşandığı bir bölgede sağlam bir şekilde çalışmasından almaktadır. Bugün gelinen noktada dünyanın sadece soğuk hava koşullarının yaşandığı noktalarda değil aynı zamanda ılıman veya sıcak iklimlerin görüldüğü yerlerde bile yaşamaya uyum sağlaması sebebiyle tercih edilen bu ırk 20. yüzyılın başlarından itibaren doğduğu soğuk toprakların dışında Alaska’da da görülmüş ve buradan dünyanın pek çok noktasına da yayılmıştır.

Sibirya Kurdu Özellikleri

sibirya-kurdu-husky-kopegiBir köpek ırkı hakkında fikir edinmek için ilk yapılması gereken şey o ırkın genel özellikleri hakkında fikir sahibi olmaktır. Bu noktada söz konusu ırk incelendiğinde öncelikle bu türün Husky adıyla bir adlandırması olduğunu da bilmek gerekmektedir. Pek çok kişi tarafından da Husky adıyla anılan bu ırkın bireyleri dayanıklılıkları ile ön plana çıkar. Oldukça güçlü olan bu köpekler kızak çekme kökenlerini sürdürecek kadar güçlerini korumaktadırlar. Bunun yanı sıra oldukça zeki bir ırk olan sibirya kurdu oldukça sosyal köpek ırklarından biridir. Aileyle birlikte yaşamada en ideal ırklardan olan bu köpekler oyun oynamayı sevmeleriyle de keyifli zaman geçirilebilecek köpeklerdendir. Çok çabuk öğrenebilme kapasitesine sahip olan Husky’ler kendileri tarafından mantıklı bulunmayan bir şeyi öğrenmekte direnebilirler. Ancak sabırlı olunduğu takdirde Husky’lerin eğitiminde başarı oranı oldukça yüksek olmaktadır. Husky’lerin çocuklarla da arası iyidir.

Husky’lerin Belirleyici Fiziksel Özellikleri

sibirya-kurdu-husky-kopegiHusky’lerin ilk bakışta dikkat çekici olmasının en büyük sebebi olan gözleri fiziksel görünüşlerinin en önemli noktasını oluşturmaktadır. Buz mavisi renge sahip gözlere sahip olan bu köpekler kimileri tarafından ürkütücü bir görüntüye sahipmiş gibi görülse de oyun oynamayı seven oldukça sevecen hayvanlar olmalarıyla bu kişileri de şaşırtırlar. Soğuk bölgeden çıkmış olan hemen hemen her köpek ırkı gibi dillerinden terleyen Husky’ler aşırı sıcaktan hoşlanmamakta ve bu tür havalarda koşup oyun oynama isteğini bile kaybedebilmektedir. Havanın sıfırın altında 60 dereceye kadar düştüğü durumlarda bile rahatlıkla dayanıklılık gösterebilen sibirya kurdu yetişkin haliyle erkeklerin 20 ile 30 kilo, dişilerinde ise 15 ile 25 kilo arasında bir ağırlığa sahip olmaktadır. Bu köpekler için ortalama yaşam süresi ise 11 ile 13 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Sibirya Kurdu Bakımı

sibirya-kurdu-husky-kopegiKendi özgürlüğüne en düşkün köpek ırklarından biri olduğu için sibirya kurdu her zaman hareketli olan ve koşup oyun oynamayı seven köpeklerdir. Özellikle sabit bir ortamda besleyebileceği bir köpek arayan kişiler için uygun olmayan bir ırktır. Apartman hayatına alışmada uyum zorluğu çeken bu köpekler bu tür yerlerde yaşamayı da reddedebilir. Havanın daha düşük sıcaklıklarda olduğu zamanlarda oldukça hareketli olan sibirya kurdu bakımının dikkat edilmesi gereken en önemli noktası tüylerinin fırçalanmasıdır. Çok uzun olmayan tüylerinin fırçalanması sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir şekilde canının acıması halinde inatçı karakter özellikleri sebebiyle Husky’nin bakımını yapmak ilerleyen süreçte daha zor hale gelebilir. Bunun yanı sıra yalnız kalmaktan hoşlanmayan Husky’lerin düzenli olarak bakımının yapılması ve onunla sürekli olarak ilgilenilmesi, sıkıldığı zamanlarda çevresindeki eşyaları kemirmesinin önüne geçmek için mutlaka yapılmalıdır.

Sibirya Kurdu Eğitimi

Genetik karakteristik özelliklerine sıkı sıkıya bağlı olan köpek ırklarından sibirya kurdu avcılık özelliklerini korumaya devam etmektedir. Bu yüzden fare ve kuşları avlamada oldukça istekli olmaktadırlar. Yine aynı sebeple ve buna ek olarak yalnız kalmalarının getirdiği stresle birlikte evde bulunan eşyaları ve mobilyaları kemirme davranışı gösterebilmektedirler. Bütün bu sebeplerden dolayı Husky’lerle iletişime son derece önem verilmeli ve eğitimine de mutlaka dikkat edilmelidir. Bu ırkın eğitimlerinin farklı ortamlarda yapılması çok daha etkili sonuç vermektedir. Adaptasyon süreci 2 ile 3 yaşlarının sonlarına doğru tam olarak gerçekleşen bu köpekler için istenen sonuçları almada eğitmen olan kişinin ilgisi çok büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra Husky’lerin daha küçük yaşlardan itibaren eğitime tabii tutulması çok daha etkili sonuç vermektedir.

Sibirya Kurtlarının Üreme Süreçleri Nasıldır?

sibirya-kurdu-husky-kopegiYalnız kaldıklarında strese bağlı sorunlar yaşayabilen sibirya kurdu köpeklerinde genellikle köpeğin üremesi sağlanarak ailesi oluşturulmaya çalışılır. Tamamen köpeği sahiplenen kişilere göre değişen bu durum bir kenarda durmak kaydıyla ırkın dişileri 70 günlük süren bir dönemin ardından doğum yapabilmektedirler. Dişinin ilk hamileliğinden genellikle 1 ile 2 yavrunun doğması söz konusu olurken daha ileri yaşlarda doğum yapan bir dişiden 14 yavruya kadar doğum gerçekleşebilmektedir. Üremeleri ve bakımları sırasında bu köpeklerin kalça çıkığı, göz hastalıkları gibi çeşitli genetik hastalıklara sahip olup olmadığının da mutlaka kontrolü ve değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir. Tüm özellikleriyle Sibirya kurtları ailelerin en yakın arkadaşı olabilecek bir ırk olarak en sevilen köpeklerden olmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir