Sıcak Havalarda Köpekleriniz İçin Yapmanız Gerekenler

Sıcak havalarda hayvanlarınız için almanız gereken bazı tedbir ve önlemler olacaktır. Tüylü dostlarınız ırkları gereği sıcak hava ılıman iklim ve kutup iklimine uygun yapıları olabilir. Sıcak havalarda köpekleriniz için yapmanız gerekenler beslenmesine, tüy durumuna, ırkına ve günlük hayattaki davranışlarını gözlemlemek ve dikkat etmek olacaktır.

Serinletme Yöntemleri Nelerdir?

sicak-havalarda-kopeklerKöpeklerini serinlemesi için bu sıcak havalarda alınabilecek bazıları içerisinde bahçenize koyacağınız ortalama büyüklükte bir havuz alabilirsiniz. Bahçeli bir eviniz yok ise havuzu banyonuza da koyabilirsiniz. Havuz koyacak imkânınız veya bahçeniz yok ise köpeğinize sıcak havalarda günde bir kez duş aldırmanız terlemesini azaltması konusunda etkili olacaktır. Duş sonrası köpekleri özellikle enfeksiyon veya farklı sağlık sorunları yaşamaması için kulaklarının kurutulması gerekir özellikle küçük ırklar hastalanmaya müsaittir. Güneşte kurutma imkanı varsa faydalı olacaktır fakat yoksa önce tüylerinin suyunu alacak geniş bir havlu kullanıp sonra kurutma makinesiyle köpeğinizin kulaklarını rahatsız etmeyecek düşük seviyede köpeğini kurutabilirsiniz.

Sıcak Havalarda Gezdirme

Sıcak havalar biz insanları ne kadar olumsuz etkiliyorsa köpekleri de en az o kadar kötü etkileyebilir. Sıcak havalarda tüylü dostlarınız kürklerinden dolayı yürüyüşte aşırı terleyebilir bunalabilir ve sıcaklıktan kötü etkilenebilir. Köpeklerin günde 1 ya da 2 kez mutlaka yürüyüşe çıkarılması gerekiyor bu sebeple özellikle yürüyüş saatlerinizi güneşin kendisini göstermediği yaz sıcağının etkilemeyeceği sabah saat 7 ile 9 saatleri arasında akşam 7 ile 9 saatleri arasında tercih etmeniz hem sizlerin kötü etkilenmemesi hem köpeklerin kötü etkilenmemesi açısından önemli olacaktır. Günün her saatinde bol bol su içmesi gerektiğini unutmayınız.

Traş Ettirmek Çare mi?

Veterinerler veya köpek kuaförleri köpeklerinizi traş edebilir bu sayede yaz günlerinde köpeklerin vücutlarını serin tutmasını sağlayabilir ve eve tüy dökme oranını azaltabilirsiniz. Kendiniz evde traş etmemelisiniz bu işlemleri işin uzmanına mutlaka danışmalısınız.

-Sıcak Havalarda Köpekleriniz İçin Yapmanız Gerekenler konu başlıklı makalemizin içeriğinde eksiklik ya da yanlışlık tespit etmeniz halinde iletişim formundan tarafımıza geri dönüş sağlayarak sitemize destek olabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir