Somali Kedisi

Somali Kedisi; İnsanların yaşamında hiç şüphesiz ki aynı dünyayı paylaştığımız diğer canlılarla olan iletişimi oldukça önem arz eden bir konudur. Farklı türden bir canlıyla yakın bir bağ içerisinde olmak içimizdeki sevgiyi ve gücü daha da artıran önemli bir etkendir. Yaşamda bu denli insanlara yakın hatta bizlerin en iyi dostları olabilecek birçok türde canlıdan bahsetmek mümkündür. Ancak bunlar arasında özellikle kediler bizlere en yakın olabilecek ve en sevimli canlı türleri arasındadır. Kediler, kökenleri ve birtakım nitelikleri bakımından pek çok ayırt edici farklılıklara sahip olabilmektedir. Vücut yapıları ya da fiziksel bazı özellikleri bu konuda bunları belirleyici faktörlerdir.

Detaylar;

somali-kedisiKedi türleri arasında Somali kedisi türü en dikkat çeken kedi cinslerinden biridir. Bu kedilerin kuyruk yapıları diğer türlere göre oldukça farklıdır. Çünkü kuyrukları normale yakın bir kısalıkta olmasına rağmen oldukça kabarık ve tüylü bir görünümdedir. Vücudunda bulunan tüyler ise ortalama bir uzunluğa sahiptir. Tüylerinin yumuşak bir yapıya sahip olmasının yanı sıra kulak kısımlarında da biraz püskülleri bulunmaktadır. Bu kedilerin göz yapıları da iri ve parlak olmasıyla birlikte badem şeklinde bir görünüme sahiptir. Alın ve yanak kısımlarında beliren birtakım çizgiler ise tekir kedilerde bulunan bir yapıyı anımsatmaktadır. Ağırlıkları ortalama olarak 2,5 ila 5 kg arasında değişmektedir. Yaşam süreleri ise 11 yıldan başlayarak 16 yıla kadar uzayabiliyor. Bu kediler genel olarak kendilerinde sahip oldukları yüksek yaşam enerjileriyle ön plana çıkmaktadırlar. Çünkü sürekli zıplamak ve yüksek bir yerlere tırmanmak için çaba gösterip dururlar. Bu bakımdan oyun oynamak onlar için en vazgeçilmez aktivitelerin başında gelmektedir. Bu kediler genel yapıları itibariyle çevresine ve insanlara kolay adapte olabilen bir özelliği bünyesinde barındırırlar. Bu bakımdan insanlarla arasındaki bağları yeterince güçlüdür.

Ayrıca Somali kedisi türünün iyi bir zekâya sahip oldukları da bilinmektedir. Öyle ki bazı durumlarda çevresinde bulunan kapıları dahi kendileri açabilir bir hale gelebilmektedir. Bunun yanı sıra yine çevresinde bulunan elektronik ya da başka türden pek çok şey bu kedilerin dikkatlerini yoğun bir şekilde çekebilmektedir. Genel olarak bu kediye sahip insanlar, hareketli yapılarından dolayı bu kedilerle oldukça eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilirler.

Coğrafi Kökeni

somali-kedisiBu kedilerin en belirgin özellikleri uzun ve yoğunluğu biraz fazla tüylerinin olmasıdır. Bu bakımdan kökeninin neresi olduğunu dair birçok araştırma yapılmıştır. Ancak uzun tüyü ortaya çıkaran genin genel olarak Habeş kedisi türlerinde görüldüğü saptanmıştır. Bu durum ise Somali kedisi türünün Habeş kedisiyle yakın bir bağı olduğunu göstermektedir. 1960 yıllarda Amerika ve Kanada’da bulunan kedi yetiştiricileri bu kedi türünü ayrı bir ırk olarak yetiştirme ve büyütmeye yönelik girişimlerde bulunmuşlardır. Daha sonra bu kediler 1978’li yıllardan sonra tüm dünya genelinde insanlar tarafından tanınan ve benimsenen bir ırk haline gelmiştir. Bu kedilerin isimlerinin aynı zamanda bir ülke olan Somali’den geldiği bilinmektedir. Bu ülkenin bu konuda özel bir önemi bulunuyor. Çünkü Somali ülkesi aynı zamanda Habeş kedilerinin kökenin geldiği yer olan Etiyopya’ya komşu bir durumdadır. Somali kedisi türünün tam olarak kökeninin esasında Avrupa’ya dayandığı tahmin ediliyor. Çoğunlukla İngiltere’de bulunduğu bilinen bilgiler arasındadır.

Yaşam Alanı

Bu kedi türleri için dışarıda vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Ancak bir ev ortamına da gayet uyum sağlayabilirler. Fakat bazı zamanlarda dışarıya çıkma ihtiyacı içerisinde olabilirler. Yine bu ortamlarda diğer hayvanlarla etkileşimi de yüksektir. Bu bakımdan diğer canlılarla da bir dostluk kurabilirler.

Somali Kedisi Beslenmesi

Somali kedisi türleri belirli aralıklarla düzenli bir bakıma gereksinim duyarlar. Bunun yanında ayrıca iyi ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi için kaliteli mamalar tercih edilmelidir. Tüylerinin fazla olması düzenli olarak taranmasını gerektirmektedir. Kediye uygun olacak bir kedi tarağı yardımı ile bu işlemi kolaylıkla yapmak mümkün olur. Bazı durumlarda tam bir temizlik sağlanması için ılık bir suyla yıkanma işlemi gerçekleştirilebilir. Yine Somali kedisi türü beslerken çevresinde oynadığı pek çok şeyin yeterince temiz olmasına dikkat etmek gerekir.

Somali Kedilerinin Üremesi

Somali kedisi türleri üreme dönemlerine geldiklerinde birtakım belirtiler gösterirler. Kızgınlık dönemi adı verilen bu süreçte genel olarak bir dışarı çıkma istekleri oluşur. Ayrıca sürekli bir kendini temizleme ve yalanma hali içerisinde olurlar. Yaklaşık 2 haftaya kadar uzayabilen bu kızgınlık dönemleri yılda 2 ya da 3 kez tekrar edebilir.

Somali Kedisi Hamilelik Dönemi

Erkek ve dişi kedinin çiftleşmesinden sonra dişi kedi 2 ay sürecek bir gebelik dönemine girer. Daha sonra ise yavruların uygun zamanda doğumu gerçekleşir. Somali kedileri genellikle koyu bir rengi bulunan 3 ya da 4 yavru dünyaya getirirler. Yavrular zaman içerisinde gelişme göstererek tam ideal boylarına erişirler. Daha sonra ise yaklaşık olarak 18 ay içerisinde tüyleri uzar ve renkleri ise artık gerektiği gibi kalıcı bir hale gelir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir