Standart Schnauzer

standart-schnauzer-kopekAlmancada burun bölgesine verilen isimlerden biri olan ve aynı zamanda kısa sakal anlamını da taşıyabilen schnauze kelimesinden ismini alan standart schnauzer ırkı aynı adı taşıyan ırkların en eski geçmişe sahip örneklerinden biri olmaktadır. Tarihsel anlamda oldukça antik bir köpek ırkı sayılan bu köpeklerin geçmişinin 15. ve 16. yüzyıla kadar gelebildiği bilinmektedir. Pek çok antik heykelde ve Rembrandt gibi önemli ressamın çalışmalarında görülen bu köpek ırkının ilk örneklerinin Spitze ve siyah Poodle cinslerinin melezlenmesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. 20. yüzyılın başlarına doğru bekçi ve avcı köpek özellikleriyle kullanılan bu köpekler 1. Dünya Savaşı sırasında da polis ve mektupçu olarak görev yapmıştır. 1940’lı yılların ardından ırk evcilleşmiştir.

Bu Köpeklerin Görüntüsü Nasıldır?

standart-schnauzer-kopekİlk bakışta dikkat çeken bıyıkları ile farklı bir görüntüsü bulunan standart schnauzer köpekleri kaşlarının çalı biçimindeki haliyle kendine has bir görüntüye sahiptir. Orta boy bir köpek olmasına rağmen oldukça güçlü sayılan bu köpeklerin uzun ve dikdörtgen biçimindeki yüzleri güçlü bir çene yapılarının bulunmasını da sağlamıştır. Kulakları isteğe bağlı olarak kesilebilen bu köpeklerin kuyrukları da genellikle kısaltılır. Parmak uçları kedilerinkine benzer bir yapıya sahip olan ırkın arka bacakları oblik şekle sahip olmakta ve son derece kaslıdır. Siyah ve beyaz renklerin kıllarda hakim olduğu görülmektedir.

Standart Schnauzer Karakteristik Özellikleri

İlk ortaya çıkışında avcılık ve bekçilik özellikleriyle kullanılan bir köpek ırkı olduğu için köpeklerin en belirgin karakteristik özelliği korkusuz ve koruyucu bir köpek olmalarıdır. İçinde yaşadığı aileyi, sahibini, kendine ait yemeği, oyuncakları ve bölgeyi güçlü bir şekilde savunan bu köpekler sevecen bir yapıya sahip olduğu için de sevilmektedir. Hareketli ve enerjik bir yapısı bulunmamasına karşın oyuncu köpek ırklarından biri olarak bilinen bu köpekler oldukça zeki ve kolay öğrenen bir ırktır. İnatçı olmasına rağmen kararlı şekilde eğitimlerine odaklanıldığında istenildiği gibi eğitilebilen bu köpeklerin kökenlerinden gelen aşırı koruyucu tutumlarının henüz yavru iken yumuşatılması gerekmektedir. Bu köpeğin sosyalleştirilmesiyle birlikte daha makul seviyelere çekilebilir.

Tüy Yapısı ve Yaşam Ortamı

standart-schnauzer-kopekAlt katmanda yumuşak ve kalın üst katmanda ise uzun ve pürüzlü tüylere sahip olan bu köpekler ilk bakışta çene ve yüzündeki yoğun tüylerden dolayı sakala ve kirpiğe çokça sahip olan köpekler olarak görülse de az miktarda tüy dökmektedirler. Bu sayede yaşam ortamı olarak evde beslenmeye en uygun köpeklerden biri olan bu ırk ılık hava koşullarını sevmektedir. Dışarıda yaşama konusunda da sorun yaşamayan bu köpekler genellikle evde yaşayıp bir süre de dışarıda oynayabileceği bir alanın bulunduğu yerlerde rahat etmektedir. Apartman yaşamı için de tavsiye edilen ırklardan biri olmaktadır.

Standart Schanuzer’lerin Bakımı

Daha sert tüylerin yer aldığı dış katmanlarda bu köpek türünün bakımını yapmak oldukça kolaydır. Ancak alt katmanda yer alan yumuşak ve birbirine dolaşmaya oldukça müsait tüylerin bu durumu kolaylıkla yaşayabileceği riskini gidermek için mutlaka her gün bu tüylerin fırçalanması gerekmektedir. Bahar aylarında mutlaka tüylerin tüm vücutta eşit olarak uzatılması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra göz ve çevresinde yoğun şekilde kıl gelişebilen bu köpeklerin bu bölgedeki tüylerinin de düzenli olarak kısaltılması gerekmektedir. Yemeklerden sonra bıyık ve sakal bölgesinin ayrıca temizlenmesi gerekli olan bu köpekler hemen hemen hiç tüy dökmemesi ve derisinin kokusuz olması sayesinde rahat bir bakım sunar.

Egzersiz İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

standart-schnauzer-kopekKöpek türünün en enerjik ırkı sayılmıyor olsa da yine de enerjik sayılabilecek olan standart schnauzer köpekleri oyuncu kişiliğe de sahip olduğu için mümkün olan maksimum süreyle egzersiz yapmak isterler. Özellikle başıboş şekilde diledikleri gibi koşabildikleri alanlarda geçirdikleri vakitlerden büyük keyif alırlar. Günlük olarak karşılanması gereken egzersiz ihtiyaçlarına bakıldığında bu köpeklerin minimum düzeyde uzun yürüyüşlerle egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Burada özellikle henüz yavru sayılabilecek ırkın köpeklerin kemik ve kas gelişimi tamamlanana kadar uzun yorucu egzersizlerin yapılmasından da kaçınılması gerekmektedir. Kimi zaman aşırı inatçı olabilen bu köpeklerin egzersiz saatlerinin da kolay geçmesi için erken yaşlardan itibaren eğitimine büyük önem verilmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir