Tazı

Tazı, çoğu kişi tarafından ayrı bir hayvan türü zannedilse de aslında bir köpek cinsidir. Köpek cinsleri arasında da av köpeklerine dahildirler. Akat pek çok türü vardır. Kendi içinde de onlarca farklı alt başlığa ayrılırlar. Takip yetenekleri ve çeviklikleriyle öne çıkar, koklayarak ve görüp takip ederek iz sürerler. Çeşitli araştırmalarda tazı ırkı 26 farklı kategoriye kadar çıkabilmektedir.

Tazılar özellikle hızlarıyla öne çıkar ve avcılıkta kullanılır. Çeşitli coğrafyalarda yarıştırıldıkları dahi olur. Yetiştirildikleri bölgeye göre tavşan, aslan, samur, geyik, tilki avlamada avcıların en büyük destekçisidirler.

Tazının Yaşam Alanı

tazi-kopekTazı, hemen her işi yapabilecek nitelikte bir hayvandır. Son derece zekidir ve eğitilmeye müsaittir. Hastalıklara karşı son derece dayanıklı olan bu hayvanlar, ortalama 7-10 yıl arasında yasam sürerler. Hemen kategorilerine göre farklı yerlerde rahatlıkla yaşayabilirler. Ortak yaşam alanları ise rahat hareket edebilecekleri, gün içinde kolaylıkla koşup yürüyebilecekleri yerlerdir. Bu yüzden köy evleri ya da çiftliklerde yetiştirilir, apartmanlara kolay adapte olamazlar.

Coğrafi Yayılışı

tazi-kopekTazı, çok geniş bir kategoride yer aldığı için coğrafi yayılışı da aynı orandadır. İlk olarak nerede ne zaman ortaya çıktığı tam olarak belirlenememekle birlikte Mısır’da Firavun döneminde ortaya çıktıkları tahmin ediliyor. Çeşitli gravür, heykel ve resimlerde bu hayvanlara rastlanıyor. Bugün, dünyanın hemen her yerinde bu ırka rastlamak mümkündür. Adlandırmaları da daha çok yaşadıkları coğrafyaya göre yapılıyor. Türk Tazısı, İspanyol Tazısı, Arap Tazısı, Rus Tazısı, Afgan Tazısı, Gazal Tazısı, İngiliz Tazısı Whippet, İskoç Tazısı, Avusturya Tazısı gibi çok farklı türleri mevcuttur.

Tazının Beslenmesi

tazi-kopekÜlkemizde özellikle Güney bölgelerimizde yetiştirilen tazılar çiftlik ortamlarında av köpeği olarak kullanılırlar. Beslenmeleri daha çok av esnasında yakaladıkları hayvanların bir kısmıyla olmaktadır. Enerjilerini koruyabilmeleri için besin değeri yüksek gıdalarla beslenmelidir.

Tazı Köpeğinin Üremesi

Bu köpek türün üremesi ve hamile kalması için en uygun yaş aralığı 2-5 arasıdır. Aynı şekilde erkeklerin sperm miktarı ve hareketliği de aynı yaşlarda en verimli dönemini yaşar. Dişiler senede ortalama 2 kez kızışırlar. Gebelik süreleri ortalama 63 gündür. Tek seferde 3-4 yavru dünyaya getirebilirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir