Tüysüz Çin Köpeği

tuysuz-cin-kopegiEn ilginç köpek türlerinden biri olan Tüysüz Çin Köpeği türü, oyun oynamaktan oldukça hoşlanan türlerden biridir. Fakat fiziksel bazı özellikleri nedeniyle oldukça hassas bir yapıları da bulunmaktadır. Bu köpeklerin genel olarak yaşam süreleri 13 ila 15 yıl gibi süreler arasında değişebilmektedir. Ayrıca fiziksel yapıları bakımından da küçük bir görünüme sahiptirler. Boyları genel olarak 28 ya da 34 cm aralığında bir uzunlukta olabilmektedir. Yine kiloları da 2 ya da 5 kilo arasında değişebilmektedir.

Coğrafi Kökeni

Bu köpek türünün soyunun tarih öncesindeki dönemlere uzadığı tahmin edilmektedir. Özellikle bu köpek ırkının ilk olarak Afrika bölgesinde ortaya çıktığı öngörülüyor. Fakat daha sonra Çinli tüccarların da etkileriyle bu köpek ırkının dünya da birçok bölgeye yayıldığı düşünülüyor.

Tüysüz Çin Köpeği Cinsinin Yaşam Alanları

tuysuz-cin-kopegiDoğru yaşam alanı bir köpeğin sağlıklı kalabilmesindeki en önemli etkendir. Tüysüz Çin Köpeği cinside hassas yapısı nedeniyle soğuğa karşı oldukça duyarlıdır. Soğuk olan ortamlarda kendilerini yeterince mutlu hissedemezler. Dolayısıyla bu köpekleri muhakkak soğuktan uzakta tutmak gerekmektedir. Ayrıca tüysüz olmalarından dolayı güneşin zararlı etkilerinden uzakta tutmak önemli bir konudur. Bahçe gibi alanlardan ziyade ev ortamında bakılması en ideal olanıdır. Ev içerisinde keyifli ve eğlenceli vakit geçirmek için oyunlar oynamaktan hoşlanırlar.

Tüysüz Çin Köpeği Cinsinin Beslenmesi

Beslemek için tercih edilebilecek süs köpeklerinden biri olan Tüysüz Çin Köpeği türünün bakımı biraz zor olabilir. Çünkü düzenli olarak tüylerinin bakımının yapılmasına ihtiyaç vardır. Hatta bu köpeklerin tüylerinin gün içerisinde 1 ya da 2 kez taranmasına ihtiyaç vardır. Yine bu köpekleri besleme süresi boyunca daima bir veterinerle bilgi alışverişi içerisinde olmak gereklidir. Ona uygun mamaların ve bunun miktarlarının belirlenmesi önemli noktalardan biridir.

Üremesi

tuysuz-cin-kopegiBu süs köpeklerinin üreme aşamalarında ilginç bir nokta bulunmaktadır. Çünkü bu hayvanların tüysüz olmalarına sebep olan baskın bir gen bulunmaktadır. Bu ise köpeğin doğum aşamasında kendisi ortaya çıkarır. Çünkü dişi köpeğin iki baskın geni taşıyan yavruları varsa ölü olarak doğarlar. Fakat eğer tam tersine bir durum söz konusu olursa yavrular ponponlu bir yapıda dünyaya gelirler. Tüy yapıları ve derileri de birbirinden farklı renklerde olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir