Yemen Bukalemunu

Yemen Bukalemunu “Peçeli Bukalemun” olarak da anılmaktadır. Bu isimlerini de gözlerinin üzerinde ki peçelerden almışlardır. Doğal yaşam alanı başta Yemen olmak üzere Umman ve Suudi Arabistan’dır. Yemen bukalemunları en büyük bukalemun türlerinden biridir ve erkek bukalemunların boyu yaklaşık 60, dişilerin ise boyları 50 cm’ye kadar büyüyebilir. Cinsiyet ayrımı ebatları haricinde erkek bukalemunların ayağında bulunan ‘’femoral’’ nokta ile de yapılabilir.

Yemen Bukalemunları yeşil renk ağırlıklıdır, erkek olanları daha parlak ve daha renklidir. Yarı saydam renkli olanları nadir olarak görülmektedir.

Yemen Bukalemunu Yaşam Alanları

Yemen Bukalemunları doğal yaşam alanı kuru çöl ortamını andırsa da aslında önemli ölçüde yağmur alan dağ eteklerinde ya da yıl boyu suyun ve bitkilerin olduğu vadilerde yaşamlarını sürdürürler. Tırmanacakları ağaçların ve saklanabilecekleri yaprakların olduğu bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Doğada tek başlarına yaşamayı severler. Yemen bukalemunlarının güçlü ve peçeli ayakları olduğundan ağaç tırmanışlarını rahatlıkla yapabilir.

Yemen Bukalemunu Beslenme

Yemen Bukalemunlar hem etçil hem de otçullardır. Fakat yaprak yeseler de bu onların doymasını sağlayacak bir besin değildir. Genel olarak sinekler, çekirge ve kurtları yerler. Yemen bukalemunun dili boylarının 1.5 katına kadar uzayabilir ve dilindeki yapışkan sıvı sayesinde avını rahatlıkla yakalarlar ve beslenirler. Kuru mevsimlerde bitki yapraklarını biriken çiyi ya da yağmur damlalarını içerler.

Yemen Bukalemunu Üreme

Dişi bukalemun ve erkek bukalemun karşılaştıklarında dişi olanın üreme isteği var ise erkek bukalemunun yaklaşmasına izin verir. Dişi yemen bukalemunu rengi koyulaşana kadar çiftleşme devam eder, hamile kaldığında ise daha fazla çiftleşmek istemeyecektir. Hamilelik süreci yaklaşık 1 ay sürmektedir ve kazdığı 20 cm lik çukura yumurtalarını bırakır. 5-10 ay sonra yumurtalar çatlayarak yavru yemen bukalemunları doğar.

Hobi Bahçelerinde Yaşam

Yemen Bukalemunları diğer bukalemunlara oranla büyük olduğu için daha büyük teraryumlar da yaşatılmalıdır. Tırmanıcı olduğu için ağaç dalları, halat ipler kullanılır. Ot yedikleri için zararsız bitkiler kullanılmalıdır, evde beslenen yemen bukalemunu su ihtiyaçlarını yapraklardan sağladıkları için gün aşırı şırınga ile ortam ıslatılmalıdır. Yalnız yaşamayı sevdikleri için teraryumlar da tek başına büyütülmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir