Yeşil Anakonda

Çok iyi bir yüzücü olarak tanınan yeşil anakonda, su altında kafasını yukarı çıkarıp burun delikleri üstte kalacak şekilde 10 dakikaya kadar durabilir. Hatta Latince karşılığı ‘ fare ile beslenen iyi yüzücü’ olarak geçer. Yeşil anakondalar ile ilgili bilinen en yanlış bilgi ise: Dünya’daki en ağır yılan olmasına karşın en uzun yılanı olmamasıdır. Boagiller familyasından olan yeşil anakondalar, pitonların çok yakın akrabasıdır. Venezüella, Brezilya gibi ülkelerde yaşamaktadırlar.

İguaçu anakondası, nehir anakondası ve benzeri türlerden oluşurlar. Dişileri erkeklere göre daha uzun ve daha ağırdır. Türkiye’de ise su boası olarak bilinir. Yeşil anakonda, sarı anakonda gibi zehirsizdir. Avını, boğarak öldürür ve güçlü çene kasları sayesinde sindirir. Tok oldukları sürece insanlar için zararsızlardır. Güçlerinin yettikleri her hayvanı yiyebilirler. Yakalanmış en büyük yeşil anakonda, yaklaşık 5 metredir. Zinde olmak ve vücut ısılarını yükseltmek amacıyla ağaçlara tırmanırlar. Hamilelik dönemi boyunca hiç beslenmeyen dişi anakondalar, oldukça koruyucu bir içgüdüye sahiptirler. Bu yüzden hamilelik boyunca hiç avlanmazlar. Yaklaşık olarak 30 ila 100 adet yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan anakondalar ise yaklaşık olarak 1 metre uzunluğundadır.

Yeşil Anakondaların Üreme Sistemi

Yeşil anakondalar da döllenmeden sonra yumurtaların oluşup yavruların yumurtanın içerisinde hayata başlamasıyla üreme silsilesini takip ederler.