Yeşil Kaplumbağa

Yeşil deniz kaplumbağası olarak da bilinen yeşil kaplumbağa bilimsel ismi Chelonia Mydas’dır. Sert kabuklu kaplumbağalar arasında en büyüğü olan yeşil kaplumbağa, ismini zengin beslenmesine bağlı olarak bedenlerindeki yağ dokusunun yeşil renkli olmasından almıştır. Yaklaşık 1-1,5 metre uzunluğuna sahip yeşil kaplumbağaların erginlik döneminde ağırlıklı 200 kiloya kadar ulaşmaktadır. Yeşil deniz kaplumbağaları, genellikle soğuk kanlı bedenlerini ısıtmak için kumsallara çıkarlar.

Tropik ve ılıman denizlerde yaşam sürdüren yeşil kaplumbağalar, etlerinin lezzetli olması nedeniyle yenmektedir. Bu nedenle yeşil kaplumbağa, çorba kaplumbağası olarak da bilinir. Bu durum ise yeşil deniz kaplumbağalarının neslini tehlikeye attığı için bu kaplumbağa türü koruma altındadır. Bu nedenle Türkiye’nin Canı Kampanyası I. Dönem Hibe Projeleri düzenlenmiştir. Bu kapsamda Doğal Hayatı Koruma Vakfı olan WWF, Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneğinin Samandağ Deniz Kaplumbağaları adlı projesine destek vermiştir.

Yeşil Kaplumbağa Üreme Sistemi

Türkiye’de sadece Hatay, Adana ve Mersin sahillerine yumurtlayan yeşil kaplumbağalar, çok nadirde olsa Karadeniz’de de görülmektedir. Tıpkı deniz kaplumbağaları gibi geceleri kumsallarda açtıkları kumların içine yumurtalarını bırakırlar. Tek seferde 200 civarında yumurta bırakan yeşil kaplumbağalar, yumurtlamanın ardından denize geri dönerler. Ortalama kuluçka süresi 56 ile 70 gün arasında değişim gösteren yeşil kaplumbağalar, yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık 26 saat hareketsiz beklemektedir.

Yumurtadan çıkan yeşil kaplumbağa yavruları, ortalama 4 – 5 gün sonra yuvayı terk ederek ve hızla denize giderler. Denize ulaşan minik yeşil kaplumbağalar, 20 saat kadar kesintisiz yüzerler. Bu eyleme ise yüzme çılgınlığı ismi verilmektedir. Eşeysel olgunluğa ulaşan yeşil kaplumbağalar, yumurtadan çıktıkları sahillere bu kez kendileri yumurtlamak için göç ederler. Bu duruma ise bilimsel olarak “Natal Homing” ismi verilmektedir.

Yeşil Kaplumbağaların Beslenmesi

Etobur bir yaşam sürdüren yeşil deniz kaplumbağaları, denizanası, zooplanktonlar ve diğer omurgasız canlıları tüketmektedir. Erginliğe ulaşmış yeşil kaplumbağalar deniz bitkilerini de yerlerken, yavru yeşil kaplumbağalar sadece hayvansal besinlerle beslenmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir